Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MF analizuje plan finansowy NFZ na 2010 r.

0
Podziel się

Ministerstwo Finansów analizuje plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia
na 2010 r. - dowiedziała się w środę PAP w tym resorcie.

bEiMakyd

*Ministerstwo Finansów analizuje plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na 2010 r. - dowiedziała się w środę PAP w tym resorcie. *

Dokument został dostarczony do MF w środę przed południem. Decyzja w sprawie podpisu ma zapaść, po szczegółowej analizie, w najbliższych dniach.

We wtorek plan finansowy NFZ podpisał wiceminister zdrowia Jakub Szulc. Znajdzie się w nim blisko miliard zł więcej na lecznictwo szpitalne, niż przewidywał wstępny projekt, przedstawiony sejmowej komisji zdrowia. Jak informują źródła w resorcie zdrowia, oznacza to, iż przyszłoroczne kontrakty szpitali z Funduszem nie będą na niższym poziomie niż w 2009 r.

bEiMakyf

W ubiegłym tygodniu wiceminister Szulc zapowiadał, że na lecznictwo szpitalne w 2010 r. zostanie przekazanych 870 mln zł więcej niż w roku 2009.

Według Szulca, "dziurę" w lecznictwie szpitalnym uda się "załatać" dzięki racjonalizacji listy leków refundowanych, regulacjom cen leków, które przewiduje pakiet ustaw farmaceutycznych oraz uruchomieniu rezerwy ogólnej Narodowego Funduszu Zdrowia (około 500 mln zł).

Przedstawiony na początku grudnia sejmowej komisji zdrowia projekt planu finansowego na 2010 r. zakłada zwiększenie wydatków na podstawową opiekę zdrowotną o ponad 290 mln zł (4,18 proc.) - do kwoty 7,23 mld zł, a na refundację cen leków o prawie 127 mln zł (1,58 proc.) - do 8,17 mld zł. Rezerwa na koszty świadczeń opieki zdrowotnej w ramach migracji ubezpieczonych ma wzrosnąć o ponad 333 mln zł (15,30 proc.) i wynieść ok. 2,51 mld zł.

Według planów NFZ, o ponad 94 mln zł (5,16 proc.) niższe mają być środki na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień, które wyniosą w sumie 1,74 mld zł. Mniej pieniędzy NFZ planuje wydać także m.in. na rehabilitację leczniczą, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, opiekę paliatywną i hospicyjną, leczenie stomatologiczne, lecznictwo uzdrowiskowe i zaopatrzenie w sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze.

bEiMakyl

Inaczej wyglądać ma również podział środków między wojewódzkie oddziały Funduszu, bo zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, uchwalonej przez Sejm pod koniec września br., wysokość kosztów finansowania świadczeń opieki zdrowotnej przez dany oddział nie może być niższa niż wysokość kosztów w planie na 2009 r., obowiązującym w dniu 30 czerwca br. Więcej pieniędzy niż zakładał plan z lipca br. dostać ma w przyszłym roku 10 oddziałów wojewódzkich, mniej zaś sześć.(PAP)

pro/ pz/ woj/

bEiMakyG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)