Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF chce wprowadzić rachunki zbiorcze papierów wartościowych

0
Podziel się:

Wprowadzenie rachunków zbiorczych papierów wartościowych przewiduje
opublikowany w piątek przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o obrocie
instrumentami finansowymi.

Wprowadzenie rachunków zbiorczych papierów wartościowych przewiduje opublikowany w piątek przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

Jak wyjaśnia MF w uzasadnieniu do projektu, rachunki zbiorcze to rachunki prowadzone przez uczestników systemu depozytowo-rozliczeniowego, na których mogą być rejestrowane papiery wartościowe nie należące do osób, dla których rachunki te formalnie są prowadzone. Papiery te mogą należeć do kogoś innego.

Resort tłumaczy, że zgodnie z obecnym systemem depozytowo-rozliczeniowym właścicielem papierów wartościowych jest ten sam podmiot, na którego rachunku pozostają one zapisane. Zdaniem MF, taka budowa systemu zapewnia maksymalną przejrzystość - każdy rachunek jest jednoznacznie przypisany do jego posiadacza, a właściciel papierów wartościowych zapisanych na rachunku jest cały czas znany.

Polski system wyklucza teraz możliwość prowadzenia rachunków zbiorczych przez poszczególnych uczestników. MF przyznaje, że prostotę i przejrzystość rozwiązań przyjętych dotychczas w polskim systemie prawnym ocenić należy pozytywnie. Zastrzega jednak, że brak możliwości otwierania rachunków zbiorczych przez uczestników systemów depozytowo-rozliczeniowych stanowi coraz większą barierę w dalszym rozwoju rynku kapitałowego.

Zdaniem resortu finansów, wprowadzenie rachunków zbiorczych ułatwi inwestowanie, czym może przyczynić się do napływu kapitału i zwiększenia płynności polskich skarbowych papierów wartościowych. MF wskazuje także na potencjalne zagrożenia związane z rachunkami zbiorczymi - brak bezpośredniej informacji o końcowych (rzeczywistych) nabywcach papierów.

Autorzy projektu argumentują, że rachunki zbiorcze funkcjonują już w wielu krajach UE jak i poza nią, m.in.: w Danii, Finlandii, Austrii, Belgii, Francji, Niemczech, na Węgrzech, w Portugalii, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych. (PAP)

mmu/ pad/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)