Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF: dyskusja o przyszłości strefy euro nie może się odbyć bez Polski

0
Podziel się:

Dyskusja o przyszłości strefy euro nie może się odbyć bez udziału Polski.
Stabilność strefy euro jest Polsce potrzebna - mówił podczas posiedzenia połączonych sejmowych
komisji ds. UE i finansów wiceminister finansów Jacek Dominik.

Dyskusja o przyszłości strefy euro nie może się odbyć bez udziału Polski. Stabilność strefy euro jest Polsce potrzebna - mówił podczas posiedzenia połączonych sejmowych komisji ds. UE i finansów wiceminister finansów Jacek Dominik.

Na początku 2012 roku przywódcy 25 państw UE (poza Wielką Brytanią i Czechami), w tym Polski, zgodzili się na zawarcie traktatu fiskalnego. Zgodnie z osiągniętym kompromisem ws. zapisów o zarządzaniu eurolandem i szczytach euro zdecydowano, że kraje pozostające poza eurolandem, które ratyfikują nowy traktat, powinny uczestniczyć w szczytach dotyczących konkurencyjności oraz zmian w architekturze strefy euro, a także, jeśli to wskazane, w sprawie wdrażania traktatu przynajmniej raz w roku.

Wiceminister spraw zagranicznych Mikołaj Dowgielewicz mówił w czwartek podczas połączonego posiedzenia Komisji do Spraw Unii Europejskiej i Komisji Finansów Publicznych, że Traktat o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Monetarnej, czyli tzw. pakt fiskalny UE, ma wejść w życie 1 stycznia 2013 r., przy założeniu, że do tego czasu będzie ratyfikowana przez 12 z 17 państw strefy euro. Umowa ma być podpisana w marcu.

"W umowie zawarte są dość precyzyjne zapisy tego, kiedy te spotkania będą zwoływane w gronie szerszym, niż tylko państwa strefy euro" - powiedział Dowgielewicz.

Wiceminister finansów Jacek Dominik, również uczestniczący we wspólnym posiedzeniu komisji, mówił, że podstawowe przepisy paktu dotyczą wzmocnienia reguły fiskalnej w części związanej z określaniem zasad deficytu i długu publicznego. "Pierwszym podstawowym celem jest zobligowanie państw członkowskich do wprowadzenia tak zwanej reguły fiskalnej (...) i to musi być zapisane do prawa krajowego" - powiedział Dominik. Dodał, że przepisy paktu określają, na czym powinny polegać reguły paktu fiskalnego.

Wyjaśnił, że celem jest, aby kraje członkowskie UE dążyły do zachowania odpowiedniej stabilności finansów publicznych i zabezpieczenia w sytuacji gdyby w przyszłości miały pojawić się jakieś problemy. "Przede wszystkim mamy określone, jaki powinien być cel średniookresowy dla budżetów krajowych. Jaki poziom deficytów finansów publicznych może być uznany za bezpieczny, odporny na sytuację nieprzewidywalną. Dla strefy euro deficyt strukturalny nie powinien przekraczać 0,5 proc." - mówił wiceminister finansów. Dominik powiedział też, że poza ograniczeniami pakt wprowadza też pewne uelastycznienia dotyczące państw członkowskich.

"Co istotne z naszego punktu widzenia, pakt jest obligatoryjny dla państw strefy euro od momentu jego wejścia w życie. Natomiast dla państw (...) takich jak Polska, pakt stanie się obowiązujący dopiero w momencie przyjęcia wspólnej waluty. Chyba, że dane państwo samo złoży odpowiednią deklarację, że chce być objęte tymi przepisami wcześniej" - podkreślił Dominik.

Wiceminister powiedział też, że Polska może brać udział w całej dyskusji dotyczącej sytuacji gospodarczej Unii Europejskiej i problemów strefy euro. "Poza tym wąskim zakresem, kiedy strefa euro obraduje o elementach czysto wewnętrznych. Na pewno osiągnęliśmy ten cel, że dyskusja o przyszłości strefy euro nie może się odbyć bez udziału Polski" - dodał.

Zaznaczył, że ustabilizowanie sytuacji gospodarczej w UE i strefie euro jest niezbędne do prowadzenia dobrej polityki prowzrostowej. "(PAP)

rbk/ luo/ mki/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)