Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MF: inflacja do końca 2013 r. wyraźnie poniżej celu NBP

0
Podziel się

Inflacja do końca 2013 r. pozostanie wyraźnie poniżej celu inflacyjnego -
wynika z przesłanego PAP komentarza Ministerstwa Finansów do danych o inflacji. W ocenie MF
inflacja bazowa w lipcu mogła wzrosnąć do 1,4 proc. z 0,9 proc. w czerwcu.

bEqaxQuZ

*Inflacja do końca 2013 r. pozostanie wyraźnie poniżej celu inflacyjnego - wynika z przesłanego PAP komentarza Ministerstwa Finansów do danych o inflacji. W ocenie MF inflacja bazowa w lipcu mogła wzrosnąć do 1,4 proc. z 0,9 proc. w czerwcu. *

"Pomimo zaskakującego wzrostu, skala inflacji w gospodarce polskiej nadal pozostaje niska i utrzymuje się poniżej dolnej granicy odchylenia od celu inflacyjnego RPP. Oczekujemy, że do końca 2013 r. inflacja pozostanie wyraźnie poniżej celu inflacyjnego" - napisano w komentarzu MF przesłanym PAP.

"W oparciu o opublikowane dziś dane szacujemy, że inflacja bazowa w lipcu mogła wzrosnąć do 1,4 proc. (wobec 0,9 proc. przed miesiącem). Nie świadczy to jednak o nagłym wzroście presji inflacyjnej" - dodano.

bEqaxQvb

Resort finansów zwraca uwagę na wyższy od oczekiwań wzrost opłat za użytkowanie mieszkań oraz mniejszą od prognoz skalę spadku cen żywności.

"Wzrost cen okazał się wyższy od naszych prognoz, co w głównej mierze było efektem silniejszego od naszych założeń wzrostu opłat za użytkowanie mieszkania (w tym głównie za wywóz śmieci) związanego ze zmianą przepisów dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminach oraz łagodniejszego niż oczekiwaliśmy spadku cen żywności; w sumie kontrybucja tych dwóch czynników we wzrost cen ogółem była o 0,5 pkt proc. wyższa od naszych prognoz" - napisano w komentarzu.

"Wzrost cen odnotowany w lipcu br. (w ujęciu m/m) jest najwyższym wzrostem odnotowanym w tym miesiącu od 2000 r. (zazwyczaj w lipcu ma miejsce spadek cen)" - zaznaczono.

Główny Urząd Statystyczny podał w środę, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły o 1,1 proc. w stosunku do lipca 2012 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,3 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w lipcu o 0,5 proc. rdr, a mdm spadły o 0,2 proc.

bEqaxQvh

Jak poinformował GUS, w związku ze zmianą przepisów dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminach, w lipcu br. zanotowano wzrost opłat w gospodarstwach domowych za wywóz nieczystości (śmieci) o 47,6 proc.(PAP)

bg/ fdu/ jtt/ mki/

bEqaxQvC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)