Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MF: projekt ws. odliczenia VAT od aut do konsultacji społecznych

0
Podziel się:

Projekt zmian w przepisach o VAT, dotyczący m.in. odliczenia podatku od
samochodów osobowych i paliwa do nich, zostanie jeszcze w poniedziałek skierowany do konsultacji
społecznych - poinformował PAP wiceminister finansów Janusz Cichoń.

Projekt zmian w przepisach o VAT, dotyczący m.in. odliczenia podatku od samochodów osobowych i paliwa do nich, zostanie jeszcze w poniedziałek skierowany do konsultacji społecznych - poinformował PAP wiceminister finansów Janusz Cichoń.

"Projekt zmian będzie dzisiaj skierowany do konsultacji społecznych i międzyresortowych. Chcemy, aby wprowadzane regulacje weszły w życie jak najszybciej, tzn. 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy. Przy ocenie skutków finansowych planowanych rozwiązań założono, że wejdą one w życie z dniem 1 marca 2014 r., jednak możliwe jest ich wprowadzenie nieco wcześniej - w zależności od postępu procesu legislacyjnego" - powiedział Cichoń.

17 grudnia Polska uzyskała od Brukseli derogację (zgodę na odstępstwo od obowiązującej w UE reguły), która pozwala Polsce wprowadzić zmiany dotyczące odliczania VAT z tytułu nabycia samochodów, podatku zawartego w paliwie oraz innych wydatków eksploatacyjnych. Cichoń wyjaśnił, że chodzi o auta osobowe i pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Konieczne będzie także wprowadzenie zmian w podatkach dochodowych.

Ministerstwo proponuje wprowadzenie możliwości odliczania 50 proc. podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków (np. zakupu paliw do napędu, czy też innych wydatków eksploatacyjnych) dotyczących pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Będzie to dotyczyło samochodów wykorzystywanych zarówno do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów użytku prywatnego.

Pełne odliczenie VAT ma przysługiwać tylko w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej.

Ograniczenie do 50 proc. odliczenia VAT w odniesieniu do pojazdów wykorzystywanych do tzw. użytku mieszanego pozwoli wyłączyć konieczność opodatkowania ich użytku prywatnego.

"Z uwagi na skutki budżetowe wynikające z wprowadzenia możliwości odliczania 50 proc. kwoty podatku naliczonego od nabywanych paliw silnikowych do napędu pojazdów wykorzystywanych do działalności gospodarczej i do celów prywatnych, przewidujemy przejściowe wyłączenie tego prawa, tzn. pozostawienie w okresie do dnia 30 czerwca 2015 r. dotychczasowych rozwiązań dla nabywanych paliw do pojazdów objętych zasadą stand still (zasada, która mówi, że po wejściu do UE prawo nie może być mniej korzystne dla podatnika, niż miało to miejsce dotychczas - PAP), czyli głównie do samochodów osobowych. Okres przejściowy nie dotyczy wydatków na paliwa do samochodów, które są wykorzystywane w 100 proc. do działalności gospodarczej" - wyjaśnił Cichoń.

Obecnie firma kupująca samochód osobowy może odliczyć 60 proc. VAT zawartego w cenie pojazdu, nie więcej jednak, niż 6 tys. zł. W przypadku takich aut nie można odliczać VAT z ceny paliwa wykorzystywanego do ich napędu. Pełne odliczenie VAT, zarówno w przypadku samochodów, jak i paliwa dotyczy np. pick up-ów. (PAP)

mmu/ rbk/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)