Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF: w listopadzie Polska nie spełniała kryterium cen i fiskalnego

0
Podziel się:

W listopadzie 2011 r. Polska, spośród tzw. kryteriów z Maastricht nie
wypełniała kryterium stabilności cen, ani nie spełniała kryterium fiskalnego - wynika ze
styczniowego numeru Monitora konwergencji nominalnej, opracowanego przez Ministerstwo Finansów.

W listopadzie 2011 r. Polska, spośród tzw. kryteriów z Maastricht nie wypełniała kryterium stabilności cen, ani nie spełniała kryterium fiskalnego - wynika ze styczniowego numeru Monitora konwergencji nominalnej, opracowanego przez Ministerstwo Finansów.

Spełnienie wszystkich kryteriów konwergencji jest warunkiem przyjęcia przez dany kraj euro.

"W listopadzie 2011 r. Polska nie wypełniała kryterium stabilności cen. Średnie 12-miesięczne tempo wzrostu indeksu HICP (unijny indeks inflacji - PAP) zwiększyło się z 3,6 proc. do 3,8 proc. Jednocześnie wartość referencyjna wzrosła z 3,0 proc. do 3,1 proc. Wartość referencyjna została obliczona na podstawie danych z 3 państw o najbardziej stabilnych cenach: Irlandii, Szwecji i Słowenii" - napisano.

Zgodnie z kryterium stabilności cen, średnia roczna stopa inflacji nie może przekraczać o więcej niż 1,5 pkt proc. średniego wskaźnika inflacji z trzech krajów UE o najniższej inflacji.

W Monitorze napisano, że Polska nie wypełniała też kryterium fiskalnego ze względu na nałożoną na nas procedurę nadmiernego deficytu. Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2010 r. wyniósł 7,8 proc. PKB, podczas gdy kryterium fiskalne nakazuje, by deficyt nie przekraczał 3 proc. PKB.

"Zgodnie z przyjętą przez Radę Ministrów aktualizacją Programu Konwergencji 2009, przewidującą realizację rekomendacji Rady Ecofin z 7 lipca 2009 r., Polska w 2012 r. powinna ograniczyć nadmierny deficyt sektora finansów publicznych. Realizacja tej rekomendacji umożliwiłaby zakończenie procedury nadmiernego deficytu wobec Polski najpóźniej w 2013 r. Istnienie nadmiernego deficytu zostało stwierdzone w 23 z 27 państw UE" - napisano w monitorze.

MF poinformowało, że w listopadzie 2011 r. Polska wypełniała natomiast kryterium stóp procentowych. Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 6 proc. i była o 1,6 pkt proc. niższa od wartości referencyjnej, która wyniosła 7,7 proc.

"Podstawą do obliczenia tej wartości były dane z trzech państw UE o najbardziej stabilnych cenach: Irlandii, Szwecji i Słowenii. Względna stabilność w wypełnieniu kryterium stóp procentowych w ostatnich miesiącach wynika z faktu, że skład grupy referencyjnej nie uległ zmianie od sierpnia 2011 r." - wyjaśnia MF.

Zgodnie z kryterium długoterminowej stopy procentowej, nie może ona być wyższa o więcej niż 2 pkt proc. od średniej z analogicznych stóp procentowych w trzech krajach UE o najbardziej stabilnych cenach. Oceny dokonuje się na podstawie rentowności 10-letnich obligacji.

W Monitorze napisano, że Polska nie spełnia też kryterium kursu walutowego, ponieważ nie uczestniczy w Mechanizmie Kursów Walutowych ERM II. Mechanizm ten to tak zwana poczekalnia przed przystąpieniem danego kraju do strefy euro. ERM II polega na redukcji wahań kursowych danej waluty względem euro przez co najmniej dwa lata. Jeśli po tym czasie kraj spełnia kryteria konwergencji, może przystąpić do strefy euro. (PAP)

mmu/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)