Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF w założeniach noweli ustawy o NBP chce m.in. dwukadencyjności RPP

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów w założeniach do nowelizacji ustawy o NBP chce m.in.
wprowadzenia dwukadencyjności RPP oraz możliwości odwoływania członków Rady za podjęcie
działalności zarobkowej lub publicznej poza pracą naukową, dydaktyczną lub twórczością autorską.

Ministerstwo Finansów w założeniach do nowelizacji ustawy o NBP chce m.in. wprowadzenia dwukadencyjności RPP oraz możliwości odwoływania członków Rady za podjęcie działalności zarobkowej lub publicznej poza pracą naukową, dydaktyczną lub twórczością autorską.

"W obecnym stanie prawnym członek Rady Polityki Pieniężnej wybierany jest na jedną sześcioletnią kadencję, bez możliwości jej przedłużenia (art. 13 ust. 2 ustawy o NBP). Proponuje się wprowadzenie możliwości sprawowania tej funkcji przez dwie kadencje" - napisano w założeniach, opublikowanych w poniedziałek.

"Celem zmiany jest zachowanie stabilności w składzie Rady, co jednocześnie zwiększać będzie stabilność podejmowanych decyzji, wpływających na sposób prowadzenia polityki monetarnej Polski" - dodano.

Nowelizacja ma także doprecyzować ograniczenia dotyczące aktywności zawodowej i publicznej członków RPP oraz zarządu NBP.

"Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o NBP, w okresie kadencji członek Rady nie może zajmować żadnych innych stanowisk i podejmować działalności zarobkowej lub publicznej poza pracą naukową, dydaktyczną lub twórczością autorską, a za zgodą Rady wyrażoną w drodze uchwały (bez udziału zainteresowanego) - dopuszczalna jest działalność w organizacjach międzynarodowych" - przypominają autorzy założeń do ustawy.

"Nie przewidziano jednak możliwości odwołania członków Rady w przypadku naruszenia ww. zakazu. W związku z tym proponuje się wprowadzenie takiej sankcji" - dodano. (PAP)

bg/ ana/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)