Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MF: z gwarancji de minimis skorzystało już blisko 16,5 tys. firm

0
Podziel się

W ciągu niemal sześciu miesięcy funkcjonowania rządowego programu
wspierania mikro, małych i średnich firm z gwarancji de minimis skorzystało ok. 16,5 tys.
przedsiębiorców - poinformowało we wtorek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

bEriyTYl

W ciągu niemal sześciu miesięcy funkcjonowania rządowego programu wspierania mikro, małych i średnich firm z gwarancji de minimis skorzystało ok. 16,5 tys. przedsiębiorców - poinformowało we wtorek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Zgodnie z danymi MF na koniec sierpnia 2013 r. Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił gwarancji na kwotę 3,34 mld zł, co przekłada się na ok. 5,76 mld zł kredytów zaciągniętych w bankach kredytujących. Średnia wielkość udzielonej gwarancji wynosi 197 tys. zł, a średnia wartość udzielonego kredytu to 340 tys. zł.

"Tak duży sukces rządowego programu świadczy o tym, że przedsiębiorcy traktują go jako realne wsparcie dla swoich przedsięwzięć. Przedsiębiorców przekonują liczne korzyści, jakie oferuje gwarancja de minimis. Chodzi np. o udzielanie kredytów przy minimum formalności, dostęp do finansowania kredytem obrotowym dla osób z krótką historią kredytową lub nieposiadających wystarczającego majątku na zabezpieczenie kredytu czy brak opłaty za rozpatrzenie wniosku o udzielenie gwarancji" - ocenił cytowany w komunikacie wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

bEriyTYn

MF zaznaczyło, że program rozwija się dynamicznie: w marcu, kiedy startował, umowy o współpracę z BGK podpisało pięć banków, a obecnie jest ich cztery razy więcej.

Gwarancje de minimis dotyczą kredytów obrotowych udzielanych klientom w rachunku bieżącym, jako linia kredytowa lub jako zwykły kredyt do pokrycia jednorazowych wydatków. Środki z kredytu obrotowego, przeznaczonego na finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa, są wykorzystywane na zapłacenie faktur za zakupione towary i usługi. Kredyt ten może być również wykorzystany do zapłaty podatków i składek ZUS czy innych zobowiązań, jakie powstały w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. (PAP)

mmu/ pad/

bEriyTYO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)