Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF: za 3-4 tygodnie rząd zajmie się projektem dot. opodatkowania aportów

0
Podziel się:

Resort finansów liczy, że w ciągu 3-4 tygodni rząd zajmie się projektem,
który przewiduje m.in. przesunięcie obowiązku podatkowego w przypadku aportów w postaci np.
patentów - poinformował we wtorek PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Resort finansów liczy, że w ciągu 3-4 tygodni rząd zajmie się projektem, który przewiduje m.in. przesunięcie obowiązku podatkowego w przypadku aportów w postaci np. patentów - poinformował we wtorek PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Chodzi o przesunięcie terminu opodatkowania w przypadku aportu w postaci prawa własności przemysłowej z momentu wniesienia do spółki aportu na moment zbycia udziałów w spółce. Zmianę taką proponowali w poniedziałek podczas seminarium w Kancelarii Prezydenta przedstawiciele funduszy venture capital (VC). Venture capital to rodzaj inwestycji w niepubliczne firmy na ich wczesnym etapie rozwoju. To często inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia, ale zwykle obarczone wyższym ryzykiem.

Grabowski powiedział, że MF proponuje, by dla celów podatkowych przychód rozpoznawany był nie w momencie wniesienia aportu, ale w chwili zbycia akcji spółki, nie później jednak niż po pięciu latach od wniesienia aportu. Dodał, że podobny przepis już obowiązuje, ale dotyczy tylko przedsięwzięć z programów kapitałowych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Zgodnie z obecnymi regulacjami aport w postaci praw własności przemysłowej jest opodatkowany w równej wysokości jak aport np. nieruchomości. Zdaniem funduszy VC prawo własności przemysłowej jest aktywem o największej wartości w tej spółce, ale przynosi spodziewany dochód dopiero w dalszej przyszłości. Dlatego opodatkowanie aportu w momencie wniesienia go do spółki obniża atrakcyjność inwestycji venture capital.

Wiceminister poinformował, że proponowana przez resort zmiana znajduje się w projekcie noweli ustawy o PIT i CIT, który w sierpniu został wyłączony przez rząd do odrębnego procedowania (Rada Ministrów przyjęła wtedy tylko nowe rozwiązania dotyczące spółek komandytowo-akcyjnych i spółek komandytowych). MF proponował w nim m.in. wprowadzenie zapisu umożliwiającego firmom przekazywanie 1 proc. CIT na rzecz wskazanych przez nie jednostek badawczo-rozwojowych. Rozwiązanie to przypomina obowiązującą od lat regulację w ustawie o PIT, zgodnie z którą podatnicy mogą przekazać 1 proc. podatku na wybrane organizacje charytatywne.

MF planowało także wprowadzenie podatku na tzw. polisolokaty - lokaty bankowe połączone z polisami ubezpieczeniowymi, które korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego. Ponadto w projekcie znalazły się przepisy o nowej uldze dla oszczędzających na mieszkania. Mogłyby z niej skorzystać osoby, które przez co najmniej pięć lat będą gromadziły na specjalnym rachunku bankowym środki, które później przeznaczą na zakup m.in. domu lub mieszkania. Chodzi o nieruchomości nie tylko w Polsce, ale również w każdym kraju członkowskim UE. Obecnie odsetki od rachunków bankowych są oprocentowane tzw. podatkiem Belki w wysokości 19 proc. (PAP)

mmu/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)