Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MFW chwali Japonię za walkę z deflacją, postuluje reformy strukturalne

0
Podziel się

Międzynarodowy Fundusz Walutowy pozytywnie ocenił politykę rządu
japońskiego w walce z deflacją, ale też zaapelował o pilne wdrożenie reform strukturalnych,
koniecznych do zapewnienia stabilnego wzrostu.

bErwzHQR

Międzynarodowy Fundusz Walutowy pozytywnie ocenił politykę rządu japońskiego w walce z deflacją, ale też zaapelował o pilne wdrożenie reform strukturalnych, koniecznych do zapewnienia stabilnego wzrostu.

W opublikowanym w poniedziałek raporcie MFW ostrzegł, że "niedostateczny postęp w zakresie reform fiskalnych i strukturalnych może podważyć zaufanie" do japońskiej gospodarki.

MFW podkreślił znaczenie polityki luzowania ilościowego (ang. quantitative easing) wdrożonej przez Bank of Japan w ramach walki z deflacją, ale ostrzegł, że w obliczu ogromnego zadłużenia państwa konieczne jest jak najszybsze opracowanie średnioterminowego planu fiskalnego. Planowane podniesienie podatku od sprzedaży w dwóch etapach z 5 do 10 proc. Fundusz uznał za "pierwszy krok" i podkreślił, że rząd premiera Shinzo Abego musi przeprowadzić konkretne przedsięwzięcia zmierzające do redukcji zadłużenia państwa.

bErwzHQT

W przeciwnym razie na rynkach może powstać wrażenie, że skupowanie obligacji państwowych przez Bank of Japan służy jedynie "monetaryzacji zadłużenia państwa", co grozi "podważeniem krajowej i globalnej stabilności finansowej" i w konsekwencji odpływem kapitału.

MFW przewiduje, że dzięki bezprecedensowemu poluzowaniu polityki pieniężnej przez Bank of Japan i programom stymulowania koniunktury Japonia odnotuje w tym roku 2-procentowy wzrost gospodarczy. Prognoza na 2014 rok mówi o wzroście na poziomie 1,2 proc.

W raporcie MFW wskazano, że dla zapewnienia trwałego wzrostu gospodarczego w Japonii potrzebna jest m.in. deregulacja rynku rolnego i sektora usług i reforma rynku pracy. Zwrócono też uwagę na potrzebę złagodzenia ograniczeń dotyczących imigracji, wskazując, że z uwagi na szybkie starzenie się społeczeństwa japońskiego w wielu dziedzinach grozi brak rąk do pracy. (PAP)

az/ mc/

bErwzHQZ

14327873

bErwzHRu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)