Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MFW przeciwny nadmiernemu optymizmowi po kryzysie finansowym

0
Podziel się

Na swoim dorocznym posiedzeniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW)
przestrzegł w niedzielę przed nadmiernym optymizmem w stawianiu prognoz wzrostu gospodarczego po
kryzysie finansowym w 2008 r.

bEgdRxXF

Na swoim dorocznym posiedzeniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przestrzegł w niedzielę przed nadmiernym optymizmem w stawianiu prognoz wzrostu gospodarczego po kryzysie finansowym w 2008 r.

"Sygnały poprawy sytuacji ekonomicznej są zachęcające, ale pozostaje jeszcze wiele wyzwań, z którymi trzeba będzie sobie wspólnie poradzić" - stwierdzono w komunikacie opublikowanym po spotkaniu w czasie weekendu w Waszyngtonie Międzynarodowego Komitetu Finansowego Rady Gubernatorów MFW.

Na konferencji prasowej dyrektor zarządzający MFW Dominique Strauss-Kahn powiedział, że przewidywania wzrostu przedstawione przez kraje grupy G20, reprezentujących największe gospodarki świata, mogą być przesadnie optymistyczne.

bEgdRxXH

"Kiedy zestawiamy te liczby, są one dość spójne, ale raczej optymistyczne. W naszej opinii, mogą być nieco zbyt optymistyczne" - oświadczył.

Komunikat MFW podkreśla, że w krajach wysoko rozwiniętych takie czynniki jak wysokie zadłużenie publiczne, utrzymujące się wysokie bezrobocie i inne skutki recesji będą działać hamująco na wzrost popytu.

W komunikacie wzywa się m.in. do "unikania protekcjonizmu we wszystkich postaciach" i do wzmocnienia przepisów regulujących działalność instytucji finansowych.

Apeluje się także o pełną realizację planu zmian w systemie podejmowania decyzji przez MFW, tak aby przyznać większą wagę krajom mniejszym i biedniejszym.

bEgdRxXN

Plan ten przewiduje, że do stycznia 2011 r. na zmiany te muszą się zgodzić wszystkie 112 większe państwa, posiadające łącznie 85 procent głosów w MFW. Jak na razie plan zaakceptowało tylko 70 tych państw.

Na tegorocznych spotkaniach MFW i Banku Światowego Polskę reprezentowali minister finansów Jacek Rostowski i p.o. prezesa NBP Piotr Wiesiołek.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ jm/

bEgdRxYi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)