Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MG: Inwestycje w formule PPP nie powinny obciążać długu publicznego

0
Podziel się

Ministerstwo Gospodarki postuluje, aby umowy realizowane w formule
partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) nie były zaliczane do państwowego długu publicznego - głosi
komunikat przekazany przez resort.

bEiLZEAB

Ministerstwo Gospodarki postuluje, aby umowy realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) nie były zaliczane do państwowego długu publicznego - głosi komunikat przekazany przez resort.

Takie rozwiązanie ma wpłynąć na rozwój PPP i zachęcić inwestorów do podejmowania takich projektów.

Według wiceministra gospodarki Rafała Baniaka, odpowiedni podział ryzyka pomiędzy podmiotem publicznym a partnerem prywatnym zwalnia umowy PPP z długu publicznego. "Nasze stanowisko jest zgodne z wytycznymi Eurostatu w zakresie klasyfikacji zobowiązań finansowych wynikających z umów PPP" - podkreślił cytowany w komunikacie wiceminister.

bEiLZEAD

Wytyczne Eurostatu wskazują, że w przypadku, jeśli większość ryzyk będzie istniało po stronie partnera prywatnego, to projekt PPP nie powinien być zaliczany do długu obciążającego stronę publiczną. Ministerstwo Gospodarki proponuje zatem, aby kwestie tę doprecyzować na poziomie ustawowym.

Resort przygotował projekt założeń do ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Zaproponował tam dodanie przepisu w zakresie wytycznych Eurostatu do treści ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Jak zaznaczył Baniak, projekt jest na etapie uzgodnień międzyresortowych i społecznych i jest dostępny na stronie BIP Ministerstwa Gospodarki i Rządowego Centrum Legislacji.

Zdaniem wiceministra, propozycje resortu dot. ustawy o PPP nie będą miały negatywnych skutków dla budżetu, natomiast rozwieją wątpliwości interpretacyjne. Zaś utrzymanie stanu prawnego w obecnym kształcie, utrudni powstawanie projektów w formule PPP - podkreślił wiceminister.

bEiLZEAJ

Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego, w tym do długu Skarbu Państwa, do kredytów i pożyczek zalicza się również umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, które mają wpływ na poziom długu publicznego - czytamy w komunikacie. (PAP)

awy/ mki/

bEiLZEBe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)