Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MG: najbliższe kwartały przyniosą ożywienie inwestycyjne

0
Podziel się:

Najbliższe kwartały przyniosą ożywienie inwestycyjne - oceniają ekonomiści
z Departamentu Analiz i Prognoz resortu gospodarki. Sygnałem przemawiającym za takim scenariuszem
jest nieoczekiwanie wysoki wzrost PKB w II kwartale br. i poprawiająca się koniunktura.

Najbliższe kwartały przyniosą ożywienie inwestycyjne - oceniają ekonomiści z Departamentu Analiz i Prognoz resortu gospodarki. Sygnałem przemawiającym za takim scenariuszem jest nieoczekiwanie wysoki wzrost PKB w II kwartale br. i poprawiająca się koniunktura.

"Po głębokim spadku nakładów brutto na środki trwałe w I kwartale 2010 roku, silna tendencja spadkowa wyhamowała w II kwartale. Jednocześnie nastąpił wzrost ilości rozpoczynanych zadań inwestycyjnych oraz istotne zwiększenie wartości kosztorysowej tych zadań. Od kilku kwartałów spadkowi nakładów inwestycyjnych towarzyszy dynamiczny wzrost produkcji. Zdolności wytwórcze przedsiębiorstw wykorzystywane są w coraz wyższym stopniu" - napisano w raporcie resortu gospodarki.

Zdaniem ekspertów, warunkiem zwiększenia produkcji w najbliższych kwartałach będzie zatem zwiększenie zdolności wytwórczych, co wymaga dokonywania inwestycji.

"Wyżej wymienione okoliczności, w połączeniu z nieoczekiwanie wysokim wzrostem PKB w II kwartale 2010 roku oraz poprawiającą się koniunkturą pozwalają przewidywać, iż w najbliższych kwartałach nastąpi ożywienie inwestycyjne" - podkreślili ekonomiści.

Wzrost PKB w ujęciu rok do roku w II kwartale wyniósł 3,5 proc. wobec wzrostu o 3,0 proc. w I kwartale.

Inwestycje w II kwartale spadły o 1,7 proc. rok do roku po spadku w I kwartale o 12,4 proc. W skali I półrocza 2010 roku nakłady brutto na środki trwałe obniżyły się o 6,2 proc. wobec obniżki o 2,3 proc. przed rokiem. (PAP)

bg/ jtt/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)