Notowania

strategia
27.08.2009 20:17

MG opracowuje strategię kierunku offsetu

Do końca tego roku ma być gotowy dokument określający strategiczne kierunki offsetu w naszym kraju - poinformował w czwartek wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan.

Podziel się
Dodaj komentarz

Do końca tego roku ma być gotowy dokument określający strategiczne kierunki offsetu w naszym kraju - poinformował w czwartek wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan.

"Postanowiliśmy stworzyć strategię offsetową, która będzie gotowa w tym roku. Dokument ten określi, jakie są plany, jakie mogłyby być plany offsetu w ciągu najbliższych pięciu lat" - powiedział Bogdan podczas posiedzenia połączonych sejmowych komisji: gospodarki i obrony narodowej.

Ministerstwo gospodarki równolegle przygotowuje założenia do nowelizacji ustawy offsetowej, które także mają być gotowe do końca tego roku. Jak powiedział Bogdan, "powinniśmy wzmocnić ustawę w kierunku offsetu bezpośredniego. Tak naprawdę offset bezpośredni (czyli dostawy uzbrojenia lub sprzętu wojskowego przedsiębiorstwom o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym - PAP) przynosi wymierne korzyści gospodarce oraz przemysłowi obronnemu" - podkreślił wiceminister.

Komisje omawiały na posiedzeniu ubiegłotygodniowy raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący kontroli realizacji zobowiązań offsetowych wynikających z kontraktu na zakup samolotów F-16.

Wynika z niego, że tylko co czwarty ze zrealizowanych projektów offsetowych związanych z zakupem F-16 spełnia oczekiwania, czyli przyczynia się do modernizacji polskiej gospodarki i restrukturyzacji konkretnych przedsiębiorstw. Pozostałe projekty dają jedynie bieżące korzyści pojedynczym zakładom, a części z nich w ogóle nie rozpoczęto. Jako przyczyny takiego stanu rzeczy Izba wskazała błędy administracji rządowej oraz przedsiębiorców, popełnione w trakcie negocjacji umów.

Ministerstwo Gospodarki odnosząc się do kontroli NIK, podkreślało, że istniejący w resorcie system monitoringu realizacji zobowiązań offsetowych nie budzi zastrzeżeń. Urzędnicy MG dodali też, że Izba pozytywnie oceniła "pod względem celowości i rzetelności" działania podejmowane przez ministra gospodarki od 2006 r. aż do chwili obecnej. (PAP)

aop/ bos/ jbr/

Tagi: strategia, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz