Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MG: Polska nie jest gotowa do umowy o jednolitym sądzie patentowym

0
Podziel się:

Polska nie jest gotowa do podpisania umowy o jednolitym sądzie patentowym -
poinformowała w czwartek w Sejmie wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska. Resort gospodarki
bierze pod uwagę w tej sprawie negatywne opinie m.in. organizacji przedsiębiorców.

Polska nie jest gotowa do podpisania umowy o jednolitym sądzie patentowym - poinformowała w czwartek w Sejmie wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska. Resort gospodarki bierze pod uwagę w tej sprawie negatywne opinie m.in. organizacji przedsiębiorców.

Na początku grudnia ubiegłego roku Parlament Europejski przyjął pakiet przepisów umożliwiający wdrożenie jednolitego patentu w krajach UE, w tym w Polsce. By patent wszedł życie w tych państwach, musi zostać jeszcze ratyfikowana umowa ws. utworzenia sądu patentowego.

"System jednolitej ochrony patentowej zacznie obowiązywać dopiero po dokonaniu ratyfikacji umowy o jednolitym sądzie patentowym przez co najmniej 13 państw, w tym przez trzy największe państwa z największą liczbą patentów europejskich. Są to Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Wejdzie w życie na terytorium państw, które ratyfikowały umowę o jednolitym sądzie patentowym" - zaznaczyła wiceminister gospodarki.

Jak mówiła, taką umowę podpisało dotychczas 25 państw członkowskich. "Mogą one teraz uruchomić krajowe procedury ratyfikacyjne" - dodała.

Umowy o jednolitym sądzie patentowym - jak mówiła Henclewska - nie podpisały Polska i Hiszpania.

"Ministerstwo Gospodarki przy podejmowaniu decyzji, że Polska w chwili obecnej nie jest gotowa do podpisania umowy o jednolitym sądzie patentowym wzięło pod uwagę negatywne opinie i stanowiska krajowych organizacji przedsiębiorców, środowiska akademickiego, Polskiej Izby Rzeczników Patentowych, a także wątpliwości zgłaszane przez polski parlament" - podkreśliła wiceminister gospodarki.

Brak podpisania takiej umowy - według wiceminister gospodarki - nie oznacza, że w przyszłości nie będzie potrzeby ponownego przeanalizowania zasadności przystąpienia do jednolitego systemu ochrony patentowej. "Zapewne pojawi się potrzeba dyskusji o tym, w jaki sposób chcemy chronić krajową wytwórczość oraz tworzyć krajową własność intelektualną" - podkreśliła.

"Niezależnie od tego, czy Polska będzie w systemie, czy nie, to nowe rozwiązania mogą mieć w pewnych okolicznościach zastosowanie do polskich przedsiębiorstw. Polskie podmioty będą mogły być pozywane przed jednolitym sądem patentowym, na przykład, gdyby polski przedsiębiorca naruszył patent w innym państwie członkowskim" - wyjaśniła Henclewska.

Wysiłki na rzecz utworzenia jednolitego patentu w UE sięgają lat 60. ubiegłego wieku. Do wzmocnionej współpracy w sprawie jednolitego patentu w UE przystąpiło pod koniec 2010 roku 25 krajów. Włochy wraz z Hiszpanią nie uczyniły tego ze względu na pominięcie ich języków przy wydawaniu patentów unijnych.

Uzyskanie jednolitego patentu ma kosztować w ciągu pierwszych 12 przejściowych lat ok. 6,5 tys. euro, a później - 5 tys. Tymczasem teraz uzyskanie w 27 krajach UE europejskiego patentu (udzielanego w ramach Europejskiej Konwencji Patentowej - EPC) to wydatek rzędu ponad 36 tys. euro - wyliczyła KE.

Komisja Europejska przewiduje, że pierwszy jednolity patent będzie wydany w kwietniu 2014 r. - o ile do listopada 2013 r. co najmniej 13 krajów UE ratyfikuje międzyrządową umowę ws. sądu jednolitego patentu. Umowa ma być podpisana na początku przyszłego roku.(PAP)

dol/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)