Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MG: program energetyki jądrowej trafi do konsultacji międzyresortowych

0
Podziel się:

Kierownictwo ministerstwa gospodarki przyjęło projekt Programu Polskiej
Energetyki Jądrowej (PPEJ) - poinformował we wtorek resort gospodarki. Dokument trafi teraz do
konsultacji międzyresortowych.

bEslxvNh

Kierownictwo ministerstwa gospodarki przyjęło projekt Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) - poinformował we wtorek resort gospodarki. Dokument trafi teraz do konsultacji międzyresortowych.

W lipcu br. kierownictwo resortu skierowało projekt PPEJ do rządowego zespołu zajmującego się realizacją polityki energetycznej, którego pracami kieruje wicepremier Janusz Piechociński. Zespół odesłał dokument do ministerstwa gospodarki wraz z zaleceniami uzupełnień. Uzupełniony projekt trafi teraz do konsultacji międzyresortowych, a potem pod obrady rządu.

Ministerstwo gospodarki przypomniało w komunikacie, że PPEJ został poddany kompleksowym konsultacjom społecznym, w których uczestniczyło ponad 100 podmiotów, oraz transgranicznym, w których uczestniczyło siedem krajów. Ponadto efektywność i prawidłowość prac nad realizacją Programu potwierdzili także eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, którzy w marcu i kwietniu 2013 r. wizytowali Polskę w ramach Zintegrowanego Przeglądu Infrastruktury Jądrowej (INIR) oraz Zintegrowanego Przeglądu Dozoru Jądrowego (IRRS).

bEslxvNj

Zawarty w projekcie harmonogram przewiduje przyjęcie PPEJ przez rząd do końca 2013 r., a także wybór lokalizacji oraz podpisanie kontraktu na budowę pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej do końca 2016 r., opracowanie projektu technicznego oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń do końca 2018 r.

Na budowę i podłączenie do sieci pierwszego bloku jądrowego przewidziano okres od początku 2019 r. do końca 2024 r. Na lata 2025-2030 przewiduje się zakończenie budowy pierwszej elektrowni jądrowej oraz rozpoczęcie budowy drugiej. Plany rządu zakładają budowę dwóch siłowni o mocy po ok. 3000 MW każda. Zakończenie budowy drugiej elektrowni jądrowej przewidywane jest w projekcie PPEJ w 2035 r.

Według Aleksandra Grada, prezesa spółki celowej powołanej do budowy elektrowni jądrowej PGE EJ1 będzie ona gotowa do końca roku, by rozpocząć postępowanie zintegrowane ws. elektrowni, jeśli w tym samym terminie rząd przyjmie PPEJ. W efekcie postępowania zintegrowanego spółka chce jednocześnie wyłonić dostawcę technologii, finansowania, usług serwisowych i paliwowych.

Pod koniec września PGE oraz Tauron, Enea i KGHM parafowały umowę ws. udziału w programie jądrowym. Umowa przewiduje, że PGE sprzeda 30 proc. udziałów w PGE EJ1, a Tauron, Enea i KGHM kupią po 10 proc. Umowa ma stać się wiążąca w przypadku przyjęcia przez rząd PPEJ i uzyskania zgody UOKiK.(PAP)

bEslxvNp

wkr/ amac/

bEslxvNK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)