Notowania

prawo
06.04.2010 07:00

MG: projekt regulujący prawo drogi w elektroenergetyce

Ministerstwo Gospodarki przygotowało założenia do projektu ustawy, która ma rozwiązać problem gruntów pod linie przesyłowe, tzw. prawo drogi. Projekt przewiduje utworzenie specjalnych korytarzy, w których przedsiębiorcy będą mogli lokować urządzenia przesyłowe.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ministerstwo Gospodarki przygotowało założenia do projektu ustawy, która ma rozwiązać problem gruntów pod linie przesyłowe, tzw. prawo drogi. Projekt przewiduje utworzenie specjalnych korytarzy, w których przedsiębiorcy będą mogli lokować urządzenia przesyłowe. *

Na utrudnienia ze strony właścicieli gruntów przy modernizacji oraz budowie nowych linii przesyłowych od wielu lat narzeka PSE Operator. Apeluje o specustawę ułatwiającą budowę sieci elektroenergetycznych na wzór takich, jakie powstały dla dróg i linii kolejowych.

Jak dowiedziała się PAP w departamencie energetyki resortu gospodarki, korytarzem przesyłowym stanie się wyodrębniony prawnie obszar, w którym już są lub będą umieszczone urządzenia przesyłowe.

Nie chodzi tylko o linie elektroenergetyczne. Mogą to być także gazociągi, rurociągi z paliwem, rury ciepłownicze, kanalizacja, a nawet gazociągi dla przesyłu dwutlenku węgla w przyszłych instalacjach do wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla (CCS).

_ Możliwość ulokowania swoich urządzeń w korytarzu przesyłowym będą mieli przedsiębiorcy, których urządzenia będą realizowały cel publiczny i będą służyły dostarczaniu energii elektrycznej, paliw, wody, gazów, pary, ciepła, a także odbioru ścieków, jak również przesyłanie dwutlenku węgla _ - zaznacza MG.

Ustawa będzie przewidywała, że w wyodrębnionym korytarzu zostanie ustanowiona na rzecz przedsiębiorstwa służebność przesyłu, czyli prawo dostępu do urządzeń.

_ Ustawa swoim zasięgiem obejmie zarówno uregulowanie zaszłości, czyli prawa przedsiębiorstw do gruntów pod istniejącymi już urządzeniami, jak również ułatwienia w inwestycji w rozbudowę infrastruktury przedsiębiorstwa _ - podkreśla departament.

Resort nie planuje wprowadzać ustawą zmian w dotychczasowych prawach i przywilejach właścicieli gruntów, przez które przebiegają linie przesyłowe. Departament wyjaśnia, że tak jak do tej pory _ właściciel nieruchomości, na których będzie ustanowiony korytarz przesyłowy, będzie zobowiązany do powstrzymywania się od czynności, które będą zagrażały funkcjonowaniu zlokalizowanych w korytarzu urządzeń _. Za te ograniczenia otrzyma od przedsiębiorstwa przesyłowego _ stosowne odszkodowanie _.

Tagi: prawo, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz