Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MG: przedsiębiorstwa będą ostrożne w inwestycjach

0
Podziel się

Analitycy Ministerstwa Gospodarki, którzy przeanalizowali nakłady
inwestycyjne po I półroczu tego roku sądzą, że w kolejnych miesiącach przedsiębiorstwa będą raczej
ostrożne w rozpoczynaniu inwestycji, mimo dużych możliwości samoinwestowania, ze względu na
niepewną sytuację na rynkach.

bEivjrSJ

Analitycy Ministerstwa Gospodarki, którzy przeanalizowali nakłady inwestycyjne po I półroczu tego roku sądzą, że w kolejnych miesiącach przedsiębiorstwa będą raczej ostrożne w rozpoczynaniu inwestycji, mimo dużych możliwości samoinwestowania, ze względu na niepewną sytuację na rynkach.

"W porównaniu z I półroczem 2010 roku nastąpiło istotne przyspieszenie dynamiki nakładów brutto na środki trwałe oraz w szczególności nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw. Relatywnie wysoka dynamika wynikała jednak ze stosunkowo niskiej bazy odniesienia. Nakłady poniesione w I półroczu 2011 roku były niższe od inwestycji zrealizowanych w I półroczu 2008 roku" - napisano w raporcie kwartalnym.

W skali I półrocza 2011 roku nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 7,1 proc. wobec spadku o 5,0 proc. przed rokiem i 2,8 proc. przed dwoma laty. Jednak w porównaniu z I półroczem 2008 roku nakłady wciąż były niższe o 1,1 proc.

bEivjrSL

"Przedsiębiorcy mają duże możliwości samofinansowania inwestycji, a problemem pozostaje zwiększenie ich skłonności do inwestowania. Czynnikiem skłaniającym przedsiębiorców do ostrożności w podejmowaniu inwestycji jest niepewność związana z oceną przyszłej sytuacji przedsiębiorstwa. Oceny dotyczące kształtowania się koniunktury gospodarczej w najbliższych kwartałach są niejednoznaczne, a zestaw ryzyk dla perspektyw rozwoju gospodarki światowej wciąż znaczący" - napisano w raporcie. (PAP)

map/ jtt/ je/

bEivjrTm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)