Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MG: trójstronne rozmowy gazowe w Moskwie będą kontynuowane

0
Podziel się

Trójstronne rozmowy przedstawicieli KE oraz polskiego i rosyjskiego rządu w
sprawie porozumienia dotyczącego dostaw gazu ziemnego do Polski, rozpoczęte w sobotę w Moskwie,
będą kontynuowane w przyszłym tygodniu - poinformowało Ministerstwo Gospodarki.

bEgmAbmJ

Trójstronne rozmowy przedstawicieli KE oraz polskiego i rosyjskiego rządu w sprawie porozumienia dotyczącego dostaw gazu ziemnego do Polski, rozpoczęte w sobotę w Moskwie, będą kontynuowane w przyszłym tygodniu - poinformowało Ministerstwo Gospodarki.

W krótkim komunikacie Biuro Prasowe resortu podało, że "klimat rozmów był sprzyjający", a "strony w znaczący sposób zbliżyły swoje stanowiska".

Ze strony polskiej w spotkaniu uczestniczyli m.in. wiceministrowie gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska i Marcin Korolec, wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski, wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk oraz przedstawiciele Departamentu Polityki Energetycznej MSZ. Rosję reprezentował wiceminister energetyki Anatolij Janowski.

bEgmAbmL

W spotkaniu wziął też udział szef dyrekcji generalnej KE ds. energii Philip Lowe.

Rozmowy dotyczą aneksu do umowy rządów Polski i Rosji, przewidującego zwiększenie dostaw rosyjskiego gazu do Polski do 10,3 mld m sześc. rocznie i wydłużenia ich do 2037 roku. Dokument określa także warunki tranzytu gazu z Rosji przez terytorium Polski. Aneks sporządzono po tym, gdy na początku 2009 roku surowiec przestał do Polski dostarczać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo.

Nie został on jednak podpisany, ponieważ uwagi do dokumentu zgłosiła Komisja Europejska. Ma ona wątpliwości, czy porozumienie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej. Jej zastrzeżenia dotyczą zasad ustalania taryfy za tranzyt rosyjskiego paliwa przez Polskę oraz zarządzania polskim odcinkiem gazociągu Jamał-Europa, którym ten surowiec jest transportowany do Niemiec.

W ubiegłym tygodniu o polsko-rosyjskiej umowie z unijnym komisarzem ds. energii Guentherem Oettingerem w Brukseli rozmawiał wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

bEgmAbmR

Pawlak poinformował w piątek, że spotkanie w Moskwie "powinno wyjaśnić" nowe propozycje redakcyjne w polsko-rosyjskiej umowie o dostawach gazu. Według wicepremiera, niekoniecznie będą to ostatnie rozmowy w sprawie tego kontraktu. (PAP)

tlom/ mal/ woj/

bEgmAbnm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)