Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MG: w tym roku kopalnie muszą obniżyć koszty co najmniej o 5 proc.

0
Podziel się:

Ministerstwo Gospodarki nakazało spółkom węglowym obniżenie w tym roku
kosztów co najmniej o 5 proc. - wynika z informacji przedstawicieli resortu. Największa górnicza
firma - Kompania Węglowa - zapewnia, że redukcja kosztów będzie nawet większa.

Ministerstwo Gospodarki nakazało spółkom węglowym obniżenie w tym roku kosztów co najmniej o 5 proc. - wynika z informacji przedstawicieli resortu. Największa górnicza firma - Kompania Węglowa - zapewnia, że redukcja kosztów będzie nawet większa.

"Minister Janusz Piechociński postawił przed spółkami zadanie, zgodnie z którym w tym roku koszty mają być obcięte o 5 proc. Będziemy z tego bardzo solidnie rozliczali" - powiedział podczas środowej sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach szef departamentu górnictwa w ministerstwie Maciej Kaliski.

Były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff wskazał, że w ubiegłym roku koszty w górnictwie wrosły o 10,2 proc., podczas gdy cena węgla energetycznego wzrosła o 7,2 proc.

"Niepokoi niewystarczająco wzrastająca wydajność pracy i bardzo szybki wzrost kosztów osobowych, przede wszystkim płac. W ubiegłym roku wzrosły one o 12,5 proc., a ich udział w kosztach wynosi już w górnictwie ok. 50,9 proc." - wskazał Steinhoff.

B. wicepremier zgodził się z niedawną opinią wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza, który zasugerował konieczność likwidacji trwale nierentownych kopalń. Steinhoff wskazał jednak, że nie mogą o tym przesądzać decyzje administracyjne, ale ekonomiczne analizy i biznesowe decyzje zarządów spółek. Możliwa jest też - zdaniem Steinhoffa - sprzedaż nierentownych aktywów inwestorom, którzy mogliby prowadzić tam efektywną działalność.

Steinhoff przypomniał, że średni koszt wydobycia węgla w Polsce to dziś ok. 100 USD za tonę, podczas gdy prognozowane przez Bank Światowy ceny węgla energetycznego na rynkach światowych to 90-100 USD za tonę. Rodzi to pytanie o konkurencyjność polskiego sektora węglowego.

Podczas środowej debaty dyrektor Kaliski poinformował, że resort gospodarki pracuje obecnie nad aktualizacją i weryfikacją przyjętej w 2008 r. polityki energetycznej Polski. "Dotychczasowa strategia zdezaktualizowała się. Wśród powodów jest spowolnienie gospodarcze, polityka klimatyczna UE i możliwości zmiany miksu energetycznego" - wyjaśnił dyrektor.

Resort zwrócił się do Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej z prośbą o koordynację prac nad naukową analizą sytuacji energetycznej w Polsce, która będzie wykorzystana w pracach nad nową polityką. Opracowanie mają sfinansować spółki węglowe, a zrealizują je naukowcy z Polskiej Akademii Nauk, Akademii Górniczo-Hutniczej i Instytutu Studiów Energetycznych.

"Analiza obejmie m.in. obecną sytuację energetycznej kraju i jej perspektywy oraz prognozowane zapotrzebowanie na surowce w horyzoncie nawet do 2050 roku. Mam nadzieję, że w ciągu 2-3 miesięcy będziemy dysponowali takim naukowym materiałem" - powiedział Kaliski.

Przypomniał, że obecna strategia dla górnictwa węgla kamiennego będzie obowiązywać do końca 2015 roku, a więc jeszcze przez 2,5 roku. Jednak resort rozpoczął już prace nad nowym dokumentem w tym zakresie, który zamierza konsultować z przedstawicielami sektora górniczego i stroną społeczną.

Ubiegłoroczne wyniki górnictwa - ponad 1,6 mld zł zysku netto - Kaliski ocenił jako dobre w trudnych warunkach rynkowych.

"Oczywiście przy tej wielkości sprzedaży moglibyśmy pokusić się o lepsze wyniki. Wpływają na nie jednak, oprócz sytuacji rynkowej, także trudne warunki geologiczne w kopalniach oraz obciążenia płacowo-socjalne, które minimalizują margines zysku" - powiedział dyrektor.

Jego zdaniem w docelowym modelu polskiego górnictwa powinno znaleźć się miejsce na mechanizmy przyciągnięcia do tej branży prywatnych inwestorów.

"Uważamy, że najlepszy byłby inwestor prywatny, szczególnie branżowy, przy pewnym udziale Skarbu Państwa. W tym kierunku będziemy szukać takiego rozwiązania, by znaleźć kompromis między stanowiskiem strony społecznej, interesem Skarbu Państwa w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, ale przede wszystkim rozwoju branży" - zapowiedział Kaliski.(PAP)

mab/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)