Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MI oceni, które inwestycje kolejowe mają szansę realizacji

0
Podziel się:

Resort infrastruktury robi przegląd inwestycji kolejowych objętych
dofinansowaniem z funduszy europejskich, żeby ocenić, które z nich mają szansę na realizację -
powiedział PAP wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolej, Andrzej Massel.

Resort infrastruktury robi przegląd inwestycji kolejowych objętych dofinansowaniem z funduszy europejskich, żeby ocenić, które z nich mają szansę na realizację - powiedział PAP wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolej, Andrzej Massel.

Zgodnie z zasadami rządzącymi procesem wykorzystywania dofinansowania z funduszy europejskich, pieniądze z budżetu na lata 2007-2013 mogą być wydawane i rozliczane do 2015 r. O tym, że nie będzie możliwe zrealizowanie niektórych projektów kolejowych tym terminie, mówiła na początku stycznia minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Nie wykluczała, że polski rząd wystąpi do Komisji Europejskiej o zgodę na przesunięcie pieniędzy pierwotnie przeznaczonych na kolej na inwestycje drogowe, gdzie potrzeby są o wiele większe. Drogowcy też lepiej od kolejarzy radzą sobie z przygotowaniem i realizacją inwestycji.

Jak powiedział w rozmowie z PAP wiceminister, trwa przegląd planowanych na kolei inwestycji. "Przede wszystkim patrzymy na realność tych projektów. Jeżeli któreś z tych projektów z listy podstawowej nie mają szans na realizację właśnie ze względu na ten harmonogram, czyli konieczność całkowitego rozliczenia do 2015 r., to wtedy rozważymy też projekty z listy rezerwowej" - wyjaśnił.

Dodał, że intencją resortu jest zrealizowanie jak największej liczby inwestycji. "Ten przegląd nie jest ukierunkowany na cięcie inwestycji" - zapewnił.

Nowa lista ma być gotowa do 10 lutego. "Lista będzie uwzględniała realne szanse zakończenia robót budowlanych do końca 2014 r., tak żeby pozostawić rok 2015 na rozliczenie. Jeżeli byśmy nie rozliczyli projektów w 2015 r., to nie będzie dofinansowania unijnego i pojawi się problem, którego nikt nie byłby w stanie obsłużyć, czyli kto zapłaci za takie inwestycje" - powiedział Massel.

Lista podstawowa projektów kolejowych objętych dofinansowaniem z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko obejmuje m.in. inwestycje na liniach Warszawa-Gdynia, Wrocław-Poznań, Warszawa-Poznań, Siedlce-Terespol, Zabrze-Katowice-Kraków. Lista obejmuje też inwestycje dworcowe, np. w Gdyni i w Warszawie, czy zakup taboru do przewozów pasażerskich.

Łącznie w ramach programu Infrastruktura i Środowisko na transport kolejowy zapisano ok. 4,8 mld euro. Wartość całego programu w latach 2007-2013 to 27,9 mld euro, z czego na część transportową przeznaczone jest 19,4 mld euro.

Agata Hernik (PAP)

her/ je/

inwestycje
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)