Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Miasta" - nowy magazyn o przestrzeni publicznej

0
Podziel się:

Nowe pismo "Miasta" skierowane jest do osób zainteresowanych rozwojem
przestrzeni publicznej. Pierwszy numer poświęcono kwestii mieszkaniowej, o której mają rozmawiać
podczas środowej promocji pisma w Warszawie przedstawiciele władz, deweloperów i mieszkańców.

Nowe pismo "Miasta" skierowane jest do osób zainteresowanych rozwojem przestrzeni publicznej. Pierwszy numer poświęcono kwestii mieszkaniowej, o której mają rozmawiać podczas środowej promocji pisma w Warszawie przedstawiciele władz, deweloperów i mieszkańców.

W środę w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na promocji pierwszego numeru dwumiesięcznika "Miasta" spotkają się m.in. były minister gospodarki przestrzennej i budownictwa Andrzej Bratkowski, przedstawiciel branży budowlanej Robert Kaniewski, Marek Jasiński z Komitetu Obrony Lokatorów, wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski i Dariusz Śmiechowski ze Stowarzyszenia Architektów Polskich. Mają oni dyskutować o kwestii mieszkaniowej.

"Chociaż problemy związane z kwestią mieszkaniową dotykają większości z nas, wciąż mówi się o nich za mało. A przecież miejsce do mieszkania to podstawa naszego poczucia bezpieczeństwa" - piszą we wstępie do pierwszego numeru redaktorki pisma Marta Żakowska i Joanna Erbel. Według nich w naszym kraju brakuje ponad trzech milionów mieszkań.

"Chodzi o to, aby stworzyć z miasta miejsce dla ludzi, nie hamując rozwoju miast i biznesu" - mówiła PAP o nowym magazynie Żakowska. Liczy ona, że "Miasta" staną się platformą dyskusji pomiędzy wszystkimi, którzy zajmują się rozwojem przestrzeni zurbanizowanych: mieszkańców, artystów, urbanistów, aktywistów i biznesmenów. Dwumiesięcznik ma być też dystrybuowany wśród samorządowców i pracowników urzędów miejskich.

Pierwszy numer magazynu można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej www.miasta.ibpp.pl. Znalazły się w nim artykuły o prawie lokatorskim w działaniu, mieszkaniach komunalnych, eksmisjach, idei spółdzielni mieszkaniowych i prywatyzacji rynku budownictwa mieszkaniowego.

Z wywiadu z szefową departamentu negocjacji w Szwedzkim Związku Lokatorów Marią Palme dowiadujemy się o szwedzkim prawie, które mówi, że lokatorzy powinni płacić za mieszkanie tyle, na ile wspólnota mieszkańców ocenia jego wartość. Według Palme, mimo że w Szwecji, podobnie jak w Polsce, mieszkań wciąż jest za mało, ceny najmu nie rosną. "Niezależnie od liczby mieszkań, cena najmu musi być dostosowana do realnych możliwości finansowych tzw. zwykłego obywatela" - mówi.

W pierwszym numerze ukazał się też artykuł Konrada Dulkowskiego pt. "Karczowanie ogniem" poświęcony problemowi podpaleń kamienic na warszawskiej Pradze. Autor pisze, że dzielnica przestała się w ostatnich latach kojarzyć z gorszym brzegiem Wisły, dzielnicą występku i biedy. "Dotychczasowi mieszkańcy Pragi mają dzisiaj jednak status taki, jak Indianie w podbijanej przez białych Ameryce. Bywają barwnym folklorem, można zrobić sobie z nimi zdjęcie, pochwalić się mieszkaniem wśród nich" - podkreśla.

"Tubylcy" zajmują jednak domy stojące na atrakcyjnych działkach budowlanych. "Mają bogactwo, które można im łatwo zabrać. Jak tym, którzy zajmowali komunalne lokale przy ul. Floriańskiej 8. Jeszcze w latach 90. budynek spłonął, a mieszkańców ewakuowano. Już nigdy nie wrócili do swoich mieszkań. Dzisiaj w tym miejscu można kupić sobie luksusowy apartament. Dotychczasowi lokatorzy mieszkają na obrzeżach Warszawy" - czytamy w artykule.

Pierwszy numer ma charakter próbny, redaktorki liczą na opinię i uwagi czytelników.

Dwumiesięcznik wydawany jest przez Instytut Badań Przestrzeni Publicznej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Fundację Badań Przestrzeni Publicznej TU. Patronat honorowy nad publikacją objęło Stowarzyszenie Architektów Polskich. Dwumiesięcznik "Miasta" finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

mce/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)