Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Miasta amerykańskie coraz mniej "białe"

0
Podziel się

Osiem nowych miast dołączyło do listy okręgów metropolitalnych w USA, w
których mniejszości etniczno-rasowe mają już liczebną przewagę nad białymi mieszkańcami - wynika z
badań przeprowadzonych w waszyngtońskim Brookings Institution.

bEhySpxN

Osiem nowych miast dołączyło do listy okręgów metropolitalnych w USA, w których mniejszości etniczno-rasowe mają już liczebną przewagę nad białymi mieszkańcami - wynika z badań przeprowadzonych w waszyngtońskim Brookings Institution.

Już w 22 okręgach metropolitalnych USA (tzn. miastach z otaczającymi je przedmieściami) większość mieszkańców stanowią Murzyni, Latynosi, Azjaci i inne mniejszości etniczno-rasowe (Latynosi, czyli przybysze z Ameryki Łacińskiej, traktowani są w spisach powszechnych jako odrębna kategoria, chociaż mogą być rozmaitej rasy).

Biali Amerykanie europejskiego pochodzenia są już od ponad 10 lat w mniejszości w takich miastach jak Los Angeles, Miami, Houston, San Francisco i San Jose w Kalifornii. W ostatniej dekadzie przestali być większością także m.in. w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Memphis w Tennessee i San Diego w Kalifornii.

bEhySpxP

W minionym dziesięcioleciu liczba Latynosów w 100 największych aglomeracjach w USA wzrosła o 41 procent, a Azjatów - o 43 procent. Wiąże się to z rosnącą imigracją z Azji i Ameryki Łacińskiej oraz wysokim przyrostem naturalnym.

W tym samym okresie populacja Afroamerykanów wzrosła o 12 procent, a białych Amerykanów tylko o 1 procent.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

bEhySpyq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)