Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Miasta i mieszkańcy bohaterami filmów Planete Doc Review

0
Podziel się:

Kair, Tokio, Nowy Jork, Meksyk, Bombaj, Moskwa, Berlin, Szanghaj - miasta
te i ich mieszkańcy, a także miasteczko Naftowe Kamienie nad Morzem Kaspijskim są bohaterami
filmów, które pokazane będą podczas 7. Festiwalu Planete Doc Review w Warszawie.

Kair, Tokio, Nowy Jork, Meksyk, Bombaj, Moskwa, Berlin, Szanghaj - miasta te i ich mieszkańcy, a także miasteczko Naftowe Kamienie nad Morzem Kaspijskim są bohaterami filmów, które pokazane będą podczas 7. Festiwalu Planete Doc Review w Warszawie.

Filmy te znalazły się w specjalnej sekcji Festiwalu nazwanej "Promised Cities" (Miasta obiecane). Jest ona jednocześnie częścią dużego międzynarodowego projektu artystycznego, od którego tytułu sekcja wzięła nazwę. W ramach tego projektu w Berlinie, Warszawie i Bombaju twórcy z Polski, Niemiec i Indii próbują za pomocą m.in. fotografii, przedstawień teatralnych i performensów opowiedzieć o miastach. Działaniom tym - od lutego do października - towarzyszą pokazy filmów, wykłady i dyskusje.

"Połowa z nas - mieszkańców ziemi - żyje w mieście. Demografowie przewidują, że liczba ta wzrośnie aż do 80 proc. w ciągu najbliższych 20 lat. W sekcji +Promised Cities+ festiwal Planete Doc Review postawił sobie wyzwanie zobrazowania tego, czym są współczesne miasta, jak miasto i miejskość zyskują nowe wymiary i znaczenia" - napisała w katalogu Anna Desponds, odpowiadająca na Festiwalu za programy specjalne.

"Gdy patrzymy na miasta z daleka, wydają się podobne: wysokie budynki tworzą archetypiczną wręcz linię wieżowców na tle nieba. Jednak kiedy kamera podjeżdża bliżej, dostrzegamy, że każde miasto jest inne. Na wysokości chodników i wysoko, za oknami mieszkań szklanych domów, rozgrywają się miliardy historii. Szeroki wybór filmów w sekcji +Promised Cities+ ukazuje dwoistość społecznej i kulturowej tkanki miejskiej: jej jednorodność i zarazem różnorodność" - zaznaczyła Desponds.

W ramach sekcji "Promised Cities" pokazanych zostanie 11 pełnometrażowych filmów; w większości są to produkcje z ostatnich dwóch, trzech lat, wcześniej pokazywane i nagradzane na innych festiwalach filmowych. Wśród nich znalazły się tak znane obrazy jak: eksperymentalna, czarno-biała chińska impresja "Zakłócenia porządku", 4-odcinkowa seria dokumentów "Cities of Speed" i wielokrotnie nagradzane "Megamiasta. 12 opowieści o przetrwaniu..." - obraz austriackiego mistrza dokumentu Michaela Glawoggera (autora m.in. pokazywanego w Polsce filmu "Śmierć człowieka pracy").

Obok nich zaprezentowane zostaną m.in. "Życie na wysokości" - opowiadające o mieszkańcach luksusowych apartamentów na szczytach wysokościowców w Rio de Janeiro, "Kair w śmieciach" - obraz miasta pokazywanego poprzez śmiecie produkowane przez jego mieszkańców i "Europolis. Miasto w Delcie" - o niemal wymarłym rumuńskim miasteczku Sulina na wyspie w delcie Dunaju.

W programie 7. Festiwalu Filmowego Planete Doc Review w Warszawie - który rozpoczął się w piątek, a potrwa do 16 maja - pokazanych będzie ponad 150 filmów dokumentalnych z całego świata. Wśród nich jest nagrodzona w tym roku Oscarem amerykańska "Zatoka delfinów". Projekcje odbywają się w trzech kinach: Kinotece, Muranowie i Iluzjonie.

Projekt artystyczny "The Promised City" jest wspólnym przedsięwzięciem Goethe-Institut w Warszawie oraz Instytutu Polskiego w Berlinie, które do współpracy zaprosiły także Goethe-Institut w Bombaju.

Patronat prasowy nad projektem objęła Polska Agencja Prasowa. (PAP)

dsr/ hes/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)