Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Miasto marzeń" - z przyrodą i przestrzenią przyjazną dla ludzi

0
Podziel się

Aby człowiek czuł się komfortowo w mieście, musi mieć kontakt z przyrodą i
przyjazne miejsca w przestrzeni publicznej - podkreślali uczestnicy piątkowej konferencji "Miasto
marzeń" w Katowicach.

bEhQoHGZ

Aby człowiek czuł się komfortowo w mieście, musi mieć kontakt z przyrodą i przyjazne miejsca w przestrzeni publicznej - podkreślali uczestnicy piątkowej konferencji "Miasto marzeń" w Katowicach.

O tym, że zieleń można wprowadzić w mieście w każdą, nawet najbardziej nieprzyjazną jej przestrzeń, przekonywał podczas konferencji twórca tzw. ogrodów wertykalnych Patrick Blanc. Znany francuski artysta-botanik tworzy swoje pionowe "ściany zieleni" na całym świecie. Pokrywa kompozycjami roślinnymi fasady domów, ich wewnętrzne ściany, kolumny, schody, mosty, tworzy nawet sufity z roślin. Ogród stworzył m.in. w budynku parkingu, który jest - jak mówi - jednym z najstraszniejszych miejsc stworzonych przez człowieka, z definicji pozbawionym życia.

Swoje kompozycje umieszcza na plastikowych płytach, pokrytych filcem, zapewnia im też system nawadniania. Blanc podkreśla, że wertykalne ogrody pozwalają przywrócić przyrodę w miejscach, skąd kiedyś usunął ją człowiek. Inspirację czerpie z natury, fotografując podczas licznych podróży pionowe konstrukcje, jakie tworzy sama natura - na skałach, przy urwiskach, wodospadach, czy na innych roślinach. "Różnorodność przyrody to najlepsze źródło natchnienia, jakie znam" - podkreślił.

bEhQoHHb

Zdaniem Blanca, surowy polski klimat nie jest przeszkodą dla tworzenia ogrodów wertykalnych - trzeba tylko zastosować więcej zimozielonych i odpornych na niskie temperatury roślin. Niewykluczone, że ogród jego autorstwa powstanie także w Katowicach.

Śląski architekt Tomasz Konior podkreślił, że w mieście bodaj ważniejsze, niż sama architektura, są przyjazne ludziom miejsca - przestrzenie, w których ludzie zatrzymują się, by odpocząć. Jak mówił, Katowice są miastem, które potrzebuje "ponownego upomnienia się o to, czym jest przestrzeń dla ludzi", zorganizowania jej tak, by była "na skalę człowieka".

"Ważne, by nie skupiać się na samym przedmiocie, którym jest budynek, ale na tym jak budynki wchodzą we wzajemną interakcję, by centralna przestrzeń miejska żyła przez 24 godziny na dobę" - powiedział Konior.

Piątkowa konferencja wpisuje się w starania Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Katowice ubiegają się o niego pod hasłem "miasto ogrodów", nawiązując do miejscowej tradycji. W Katowicach znajduje się najstarsze miasto - ogród w granicach obecnej Polski - to Giszowiec. W latach 1907-1910 zbudowano tam osiedle dla robotników koncernu Giesches Erben. Osiedle, zgodnie z wytycznymi twórcy idei miasta-ogrodu Ebenezera Howarda, zaprojektowali Jerzy i Emil Zillmanowie.

bEhQoHHh

W centrum znajdował się plac, wokół którego zgromadzono szkoły, sklepy, pocztę, gospodę przystosowaną do przyjmowania profesjonalnych zespołów teatralnych, administrację osiedla, łaźnię, pralnię i domy noclegowe. Przy wewnętrznych ulicach ustawiono dwu- i czterorodzinne domy z ogródkami.

20 lat później - pod koniec lat 30. ubiegłego wieku - w miastach województwa śląskiego zaczęły powstawać ogródki jordanowskie z pawilonami przedszkolnymi i sportowo-rekreacyjnymi. W Katowicach udało się wybudować co najmniej cztery ogrody. Ich ślady można znaleźć w mieście do dziś. Dodatkowo, w stolicy województwa powstawały place zabaw, obowiązkowo wyposażone w brodzik i piaszczyste plaże. Odległość między takimi miejscami mogła wynosić maksymalnie 1500 metrów.

Wśród wydarzeń towarzyszących katowickiej konferencji znalazły się m.in. koncerty Jona Hopkinsa na deptaku przy ulicy Mariackiej i inne akcje artystyczne w przestrzeni ulicznej w centrum miasta, a także wystawy prac Wojciecha Prażmowskiego pt. "Ogrody polskie. Varia śląskie" i lalek autorstwa japońskiego artysty Simona Yotsuyi i jego uczniów, inspirujących się sztuką pochodzącego z Katowic słynnego malarza, rzeźbiarza i grafika Hansa Bellmera. (PAP)

lun/ ls/ jra/

bEhQoHHC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)