Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Michalak: trzeba promować instytucję Rzecznika Praw Dziecka

0
Podziel się:

Promowanie instytucji Rzecznika Praw Dziecka w krajach, które jeszcze nie
zdecydowały się na jej ustanowienie zapowiedział w piątek w rozmowie z PAP Rzecznik Praw Dziecka
Marek Michalak.

Promowanie instytucji Rzecznika Praw Dziecka w krajach, które jeszcze nie zdecydowały się na jej ustanowienie zapowiedział w piątek w rozmowie z PAP Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

W Warszawie zakończyło się trzydniowe spotkanie Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka (ENOC), podczas którego przewodnictwo w ENOC objął polski RPD; jego kadencja potrwa rok.

Michalak zapowiedział zwrócenie większej uwagi na "kwestie promowania rzecznictwa praw dziecka w krajach, które jeszcze nie zdecydowały się na ustanowienie takiej instytucji oraz promowanie praw dziecka poprzez dorobek Janusza Korczaka".

"Rzecznik Praw Dziecka to stosunkowo młoda instytucja, ale jednocześnie ciąży na niej trudne zadanie - ochrony najsłabszych obywateli" - powiedział. Dodał, że Polska zrobiła dużo, by zwiększyć kompetencje i możliwości działania rzecznika. Zapowiedział także dalszą walkę z przemocą wobec dzieci, w tym także instytucjonalną.

W ocenie Michalaka ENOC pozwala na dzielenie się doświadczeniami poszczególnych państw w działaniach na rzecz najmłodszych oraz daje możliwość mocniejszego głosu obrońców dzieci w instytucjach międzynarodowych.

"Celem ENOC jest reprezentacja rzeczników na zewnątrz. Chce być także partnerem dla ONZ, Komisji Europejskiej i Rady Europy, który jest w stanie przedstawić spojrzenie na sprawy dzieci przez pryzmat podmiotowości dziecka" - dodał. Zwrócił również uwagę, że podstawową rolą rzeczników jest stanie na straży konwencji, szanowanie praw dzieci i dbanie, aby inni traktowali je podmiotowo.

W trakcie trzydniowego spotkania w Warszawie delegaci dyskutowali m.in. o prawach dzieci w opiece instytucjonalnej, działalności Rzeczników Praw Dziecka z poszczególnych krajów i stworzeniu wymiaru sprawiedliwości przyjaznego dzieciom.

W spotkaniu wzięły udział delegacje z kilkudziesięciu krajów (m.in. Hiszpanii, Azerbejdżanu, Armenii, Belgii, Chorwacji, Cypru, Danii, Gruzji, Grecji, Irlandii, Litwy, Malty, Czarnogóra, Norwegii, Słowenii, Szwecji, Holandii, Anglii, Rosji, Kosowa, Francji, Ukrainy), przedstawiciele ONZ, Komisji Europejskiej i Rady Europy. Obecni byli również przedstawiciele rządu, parlamentu i Kancelarii Prezydenta.

ENOC została założona na spotkaniu w Trondheim w Norwegii w 1997 r. Zrzesza niezależne instytucje narodowe, regionalne lub lokalne czuwające nad przestrzeganiem praw dziecka w państwach naszego kontynentu. Obejmuje obecnie 39 instytucji w 32 krajach. Ich przedstawiciele spotykają się każdego roku w państwie, którego przedstawiciel obejmuje przewodnictwo w organizacji. Polska jest członkiem ENOC od 2001 r. (PAP)

ags/ bos/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)