Notowania

miedwiediew
18.04.2010 19:41

Miedwiediew chce zbliżenia Rosjan i Polaków

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew opowiedział się za zbliżeniem Rosjan i Polaków. Oświadczył również, że tragedia katyńska to zbrodnia Józefa Stalina i jego pomagierów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew opowiedział się za zbliżeniem Rosjan i Polaków. Oświadczył również, że tragedia katyńska to zbrodnia Józefa Stalina i jego pomagierów.

Gospodarz Kremla uczynił to przed odlotem z Krakowa w wypowiedzi dla rosyjskich stacji telewizyjnych Kanał 1, Rossija i NTV.

Miedwiediew podkreślił, że "tragedia, która wydarzyła się pod Smoleńskiem, nie pozostawiła nikogo obojętnym". "Jest jasne, że dla Polski i Polaków jest to tragedia narodowa. Również w naszym kraju wywołała ona najboleśniejsze emocje" - oznajmił.

"Właśnie dlatego ogłosiliśmy żałobę narodową. I właśnie dlatego uznałem za słuszne, by być tutaj dzisiaj i odprowadzić w ostatnią drogę prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę Marię" - dodał.

Rosyjski prezydent zauważył, że "tragedie zawsze wyrządzają ból, a straty, które pociągają za sobą, są niepowetowane". "Dla stosunków polsko-rosyjskich jest to temat szczególny" - powiedział.

Miedwiediew oznajmił, że "tragedie mogą wywoływać ciężkie emocje, jednak często zbliżają". "Uważam, że to jest właśnie to, co jest potrzebne mieszkańcom naszego kraju i Polakom" - zaznaczył.

Prezydent Rosji wskazał, że w historii relacji między dwoma krajami były różne okresy. "Również ostatni okres nie był najprostszy. "W obliczu tak ciężkich strat myślę, że są wszelkie podstawy, by sądzić, iż możemy przedsięwziąć poważne wysiłki dla zbliżenia naszych krajów; dla tego, aby nasze narody słuchały i słyszały się lepiej; dla tego, byśmy rozwijali pełnowartościowe, przyjacielskie stosunki, wzajemnie korzystne relacje gospodarcze" - oświadczył. "Pamiętając również o historii i znajdując rozwiązania najtrudniejszych problemów" - dodał Miedwiediew.

Gospodarz Kremla skonstatował, że "jednym z takich tematów jest tragedia katyńska, choć z rosyjskiej strony oceny zostały dane już dawno". "Katyńska tragedia - to zbrodnia Stalina i jego pomagierów. Trzeba zapewne przeprowadzić dodatkowe badania. Niemniej stanowisko państwa rosyjskiego zostało już dawno sformułowane i jest niezmienne" - podkreślił.

"Dlatego przyjeżdżając tutaj i odprowadzając prezydenta, w pewnym sensie czynimy krok w przyszłość" - podsumował Miedwiediew.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ap/ gma/

Tagi: miedwiediew, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz