Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Miedwiediew: nadzieja na uregulowanie kwestii Górskiego Karabachu

0
Podziel się

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wyraził w środę nadzieję,
że Azerbejdżan i Armenia będą w stanie osiągnąć porozumienie w sprawie zasad pokojowego
uregulowania sprawy Górskiego Karabachu przed szczytem OBWE wyznaczonym na początek grudnia.

bEhItfrF

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wyraził w środę nadzieję, że Azerbejdżan i Armenia będą w stanie osiągnąć porozumienie w sprawie zasad pokojowego uregulowania sprawy Górskiego Karabachu przed szczytem OBWE wyznaczonym na początek grudnia.

Możliwościom rozwiązania konfliktu wokół Górskiego Karabachu było poświęcone spotkanie prezydentów Rosji, Armenii i Azerbejdżanu: Dmitrija Miedwiediewa, Serża Sarkisjana i Ilhama Alijewa w środę w Astrachaniu.

Uzgodnienie "głównych zasad" przyszłego porozumienia może, jak pisze Reuters, utorować drogę do rozstrzygnięcia konfliktu, co dotąd się nie udało mimo wieloletnich starań dyplomatycznych Rosji, USA i Francji.

bEhItfrH

Prezydent Rosji powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentami Azerbejdżanu i Armenii, że "jeśli strony dobrze popracują w najbliższym miesiącu", to "ogólne zasady" uregulowania (konfliktu) mogłyby zostać ustalone przed szczytem OBWE, który ma się odbyć 1-2 grudnia w Kazachstanie.

Azerbejdżan i Armenia faktycznie pozostają w stanie wojny o Górski Karabach, zamieszkaną głównie przez Ormian enklawę w Azerbejdżanie, do którego region Karabachu został przyłączony za czasów ZSRR. W wyniku wojny w latach 1988-1994, która kosztowała życie 30 tys. osób i spowodowała ucieczkę setek tysięcy uchodźców, Górski Karabach ogłosił niepodległość. Nie została ona jednak uznana przez społeczność międzynarodową. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni, ale Erywań i Baku nie doszły do porozumienia w sprawie statusu regionu.(PAP)

mmp/ mc/

7583311 arch.

bEhItfsi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)