Notowania

gaz
07.11.2009 17:42

Miedwiediew: problemy z gazem to efekt ukraińskich sporów politycznych

Polityczne utarczki w związku z wyznaczonymi na 17 stycznia wyborami prezydenckimi na Ukrainie powodują, że Kijów opóźnia regulowanie należności za importowany z Rosji gaz ziemny - oświadczył w wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "Der Spiegel" rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Polityczne utarczki w związku z wyznaczonymi na 17 stycznia wyborami prezydenckimi na Ukrainie powodują, że Kijów opóźnia regulowanie należności za importowany z Rosji gaz ziemny - oświadczył w wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "Der Spiegel" rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew. *

Wydanie to trafi do sprzedaży w poniedziałek, ale tekst wywiadu udostępniono w sobotę mediom.

Odpowiedzialnością za obecne napięcia w stosunkach rosyjsko-ukraińskich Miedwediew obciążył prezydenta Wiktora Juszczenkę, wyrażając jednocześnie nadzieję, że jego następca będzie bardziej "pragmatyczny" w stosunkach z Moskwą.

Na początku bieżącego roku transfer gazu przez Ukrainę do odbiorców w środkowej i zachodniej Europie został na dwa tygodnie wstrzymany w następstwie rosyjsko-ukraińskiego zatargu o płatności za ten surowiec.

"Moim zdaniem, łączy się to (opóźnianie płatności) z kampanią wyborczą na Ukrainie, gdzie jedne siły szkodzą innym, starając się uzyskać polityczne korzyści" - powiedział Miedwiediew.

Ukraiński bank centralny i prezydent Juszczenko zapowiedzieli wykorzystanie środków z Międzynarodowego Funduszu Walutowego do spłacenia należności za rosyjski gaz.

"Mamy tu pewną ostrą polemikę, ale nie między naszymi społeczeństwami, i z pewnością nie między naszymi państwami jako takimi. Mówiąc otwarcie, polemika ta lub wszystkie te trudności dotyczą tylko jednej osoby - obecnego prezydenta Ukrainy" - zaznaczył Miedwiediew.

Popularność Juszczenki znacznie spadła i przewiduje się, że poniesie on klęskę już w pierwszej turze wyborów, a do drugiej tury przejdą premier Julia Tymoszenko i popierany przez Rosję były premier Wiktor Janukowycz. (PAP)

dmi/ mc/

5087375

Tagi: gaz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz