Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Miedwiediew wita nową umowę z Iranem, lecz namawia do rozmów

0
Podziel się

TASS, Reuters) - Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powitał w
poniedziałek z zadowoleniem umowę w sprawie paliwa nuklearnego podpisaną przez Iran, Turcję i
Brazylię, lecz jednocześnie zaznaczył, że niezbędne są nowe konsultacje z Teheranem.

bEgoTdNN

TASS, Reuters) - Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powitał w poniedziałek z zadowoleniem umowę w sprawie paliwa nuklearnego podpisaną przez Iran, Turcję i Brazylię, lecz jednocześnie zaznaczył, że niezbędne są nowe konsultacje z Teheranem.

Przebywający z wizytą w Kijowie Miedwiediew oświadczył na konferencji prasowej, że nie jest przekonany, iż nowa umowa zlikwiduje wszystkie pytania dotyczące programu nuklearnego Iranu.

Zgodnie z porozumieniem, zawartym w poniedziałek przez Brazylię, Iran i Turcję, Teheran zgodził się wymienić 1200 kg nisko wzbogaconego uranu na paliwo do swojego reaktora badawczego w Teheranie. Do wymiany miałoby dojść na terytorium Turcji.

bEgoTdNP

Komentując wiadomość o podpisaniu tego dokumentu prezydent Rosji nazwał ją "interesującą informacją", którą "wita z zadowoleniem". Jednocześnie jednak zauważył, że ponieważ Iran ma zamiar w dalszym ciągu wzbogacać uran, wątpliwości społeczności międzynarodowej pozostają aktualne.

Miedwiediew powiedział, że "należy przeprowadzić jak najszybciej konsultacje z udziałem wszystkich zainteresowanych stron, w tym Iranu, i dopiero po nich postanowić o dalszych działaniach".

Według zachodnich mediów Niemcy i Wielka Brytania przyjęły wiadomość o porozumieniu z rezerwą. MSZ w Paryżu oceniło, że ustalenia między Iranem, Brazylią i Turcją nie rozwiązują problemu irańskiego programu i kwestii dalszego wzbogacania uranu przez Teheran.

Dyplomaci zbliżeni do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) cytowani przez agencję AFP oceniają, że Teheranowi nadal grożą sankcje ONZ za odmowę zawieszenia programu nuklearnego. Iran oskarżany jest przez kraje zachodnie o to, że pod pozorem prowadzenia cywilnego programu nuklearnego chce zbudować broń atomową.(PAP)

bEgoTdNV

mmp/ ro/

6252420 6252575 6252319 6252313 arch.

bEgoTdOq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)