Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Międzynarodowa olimpiada astronomiczna w Chorzowie i Katowicach

0
Podziel się:

Światowej sławy astronom dr Chatief Kunjaya z Indonezji powiedział w
czwartek w Planetarium Śląskim w Chorzowie, że przygotowania do organizacji pierwszej w historii
Europy Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki przebiegają zgodnie z planem.

Światowej sławy astronom dr Chatief Kunjaya z Indonezji powiedział w czwartek w Planetarium Śląskim w Chorzowie, że przygotowania do organizacji pierwszej w historii Europy Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki przebiegają zgodnie z planem.

Sekretarz olimpiady dr Chatief Kunjaya z Indonezji odwiedził Śląsk, żeby ocenić stan przygotowań do tego międzynarodowego przedsięwzięcia. W czwartek dyrektor Planetarium Śląskiego w Chorzowie - gdzie m.in. odbywać się będzie V Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki - odebrał przechodni proporzec, który wcześniej należał do Chin - ostatniego z gospodarzy tej naukowej imprezy.

"Nie miałem jeszcze okazji przyjrzeć się wszystkim obiektom, ale póki co z rozmów i z obserwacji wynika, że wszystko przebiega zgodnie z planem. Polska ma duże doświadczenie w organizacji olimpiad astronomicznych, dlatego jestem spokojny, że impreza się uda" - powiedział w chorzowskim planetarium sekretarz olimpiady i badacz kwazarów Chatief Kunjaya.

Zawodnicy spotykać się będą w chorzowskim planetarium oraz w hali Targów Katowickich. W czwartek Kunjaya obejrzał oba miejsca. W województwie śląskim spędzi kilka dni. Będzie także sprawdzał hotele oraz ustalał tematykę zadań olimpijskich, które będą musieli rozwiązać uczniowie.

Olimpiada zostanie sfinansowana z budżetu województwa śląskiego, który przeznaczył na nią 1 mln zł, oraz przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które wyasygnowało na ten cel 600 tys. zł.

Idea organizowania międzynarodowej olimpiady narodziła się w 2006 roku w Bangkoku wśród naukowców reprezentujących Indonezję, Tajlandię, Iran, Chiny i Polskę. Jej celem jest popularyzacja wiedzy astronomicznej wśród najzdolniejszej młodzieży całego świata. "W drużynie narodowej z Indonezji znaleźli się najlepsi z najlepszych, którzy zostali wybrani spośród 20 tys. uczniów" - mówił w czwartek dr Kunjaya.

W przypadku olimpiady organizowanej w Polsce padł już pierwszy rekord - w liczbie zgłoszonych drużyn. W V Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki udział weźmie 31 drużyn - przyjedzie 151 zawodników z 29 krajów. Będą reprezentować wszystkie kontynenty. Na ostatniej olimpiadzie były 23 drużyny.

O medale będą walczyć drużyny m.in. z Bangladeszu, Boliwii, Brazylii, Egiptu, Indii, Kazachstanu, Korei Południowej, Portugalii, Sri Lanki, Turcji.

Zgodnie z zasadami w olimpiadzie mogą wziąć udział maksymalnie 5-osobowe drużyny uczniów, którzy nie ukończyli 19 lat. Towarzyszyć im może dwóch liderów-opiekunów.

To liderzy tworzą komitet olimpiady zatwierdzający ostateczną treść zadań olimpijskich, tłumaczą zadania na języki ojczyste zawodników. Kraje mogą wysłać również po dwóch obserwatorów. Nad całością zawodów będą czuwać sędziowie rekrutujący się z członków komitetu głównego krajowej olimpiady astronomicznej.

Polski sztab naukowy - Komitet Główny Krajowej Olimpiady Astronomicznej, któremu będzie przewodniczyć prof. Jerzy M. Kreiner - będzie obradował w Krakowie. W roli obserwatorów wystąpią przedstawiciele Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

Sztab wybitnych astronomów będzie oceniać wiedzę teoretyczną z zakresu astronomii i astrofizyki, jak również umiejętności prowadzenia nocnych obserwacji astronomicznych ciał niebieskich.

Olimpiada odbędzie się w dniach od 25 sierpnia (w dniu zbliżenia Księżyca z Marsem) do 4 września.

Polscy reprezentanci na czterech wcześniejszych olimpiadach zdobyli łącznie 4 złote medale, 7 srebrnych, 1 brązowy, 6 wyróżnień oraz 3 nagrody specjalne.(PAP)

ktp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)