Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Międzynarodowy festiwal filmów o Wysockim - od soboty w Koszalinie

0
Podziel się:

W sobotę w Koszalinie (Zachodniopomorskie) rozpocznie się XII
Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim "Pasje według świętego
Włodzimierza". Impreza potrwa trzy dni.

W sobotę w Koszalinie (Zachodniopomorskie) rozpocznie się XII Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim "Pasje według świętego Włodzimierza". Impreza potrwa trzy dni.

W konkursie pokazanych zostanie 17 filmów z 10 krajów: Finlandii, Francji, Holandii, Izraela, Japonii, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Serbii i Ukrainy.

Gośćmi specjalnymi festiwalu będą badacze twórczości Włodzimierza Wysockiego, wykonawcy jego utworów i artyści, którzy dedykowali bardowi swoje dzieła.

Impreza będzie się odbywać w zabytkowym Domku Kata przy ul. Grodzkiej. Inaugurację festiwalu zaplanowano w sobotę na godz. 11. Będzie jej towarzyszył wernisaż dwóch wystaw: "Włodzimierz Wysocki: z archiwów estońskich, francuskich, serbskich i węgierskich" oraz "Wysocki na afiszu".

W przerwach między konkursowymi pokazami filmów odbywać się będą spotkania z reżyserami, promocje książek poświęconych Wysockiemu i nowe tłumaczenia jego utworów oraz pokazy dedykowanych artyście rzeźb, z których jedna została wydrukowana w technice 3D.

W sobotę wieczorem odbędzie koncert "Nić Ariadny", na którym wystąpią: grupa Ekipaż ze Szczecina, Denis Grincewicz (Rosja), Igal Amitai (Izrael), Ariadna Kryazheva i David Harewood (USA).

W niedzielę zostanie zapalone symboliczne światło pamięci 76. rocznicy urodzin Wysockiego.

W poniedziałek uczestnicy festiwalu będą mogli zwiedzić prywatne Muzeum Włodzimierza Wysockiego, prowadzone przez badaczkę i miłośniczkę jego twórczości dr Marlenę Zimną, która jest organizatorem imprezy.

Włodzimierz Siemionowicz Wysocki (1938-1980) - rosyjski pieśniarz, aktor i poeta. Miał zostać inżynierem, ale rzucił studia techniczne dla teatru. Karierę zaczynał na początku lat 60. w Teatrze Puszkina w Moskwie, później przez wiele lat był związany z Teatrem na Tagance. Zagrał też w kilku filmach. Swoje pieśni początkowo tworzył pod wpływem Bułata Okudżawy, później znalazł własny styl opierający się na zachrypniętym głosie, którym śpiewał od basbarytonu do barytonu. Mimo popularności władze Związku Radzieckiego nigdy nie uznały go za wielkiego artystę, sławą cieszył się we Francji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Trzykrotnie żonaty - ostatnią żoną była francuska aktorka Marina Vlady.

Wysocki zmarł 25 lipca 1980 r. na zawał serca w wyniku przedawkowania środków pobudzających. Pochowano go na cmentarzu Wagankowskim w Moskwie, na pogrzebie były tłumy, jego grób do dziś tonie w kwiatach. 25 stycznia obchodzona będzie 76. rocznica jego urodzin. (PAP)

sibi/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)