Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Gdańsku

0
Podziel się:

Organiści z ponad dziesięciu krajów wezmą udział w rozpoczynającym się w
czwartek w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku 53. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej. W katedrze
trwa właśnie remont organów, zakończy się on za pół roku.

Organiści z ponad dziesięciu krajów wezmą udział w rozpoczynającym się w czwartek w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku 53. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej. W katedrze trwa właśnie remont organów, zakończy się on za pół roku.

Oliwski festiwal to najstarszy festiwal organowy w Polsce i jedna z najbardziej znanych tego typu imprez na świecie.

Do udziału w koncertach tegorocznej, 53. edycji festiwalu˙zaproszono czterech Polaków (Witolda Zalewskiego, Romana Peruckiego, Andrzeja Chorosińskiego i Hannę Dys) oraz wirtuozów organów z m.in.: Finlandii, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Meksyku, Belgii, Rosji, Ukrainy i Polski.

W tegorocznej edycji, która potrwa do 27 sierpnia, odbędzie się w sumie 19 koncertów. Występy będą we wtorki i piątki (tylko koncert inauguracyjny wyjątkowo odbędzie się w czwartek).

Wśród koncertów szczególnie wartych polecania rzeczniczka prasowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (jest ona organizatorem imprezy) Małgorzata Gołaszewska wymieniła m.in. czwartkowy koncert inauguracyjny w wykonaniu Romana Peruckiego oraz orkiestry PFB (w jego ramach można będzie usłyszeć bardzo lubianą przez publiczność III Symfonię "Organową" Camille Saint-Saensa), a także występy Andrzeja Chorosińskiego.

Wśród zagranicznych organistów zdaniem Gołaszewskiej na szczególną uwagę zasługuje choćby Christopher Herrick, który m.in. przez 10 lat był organistą katedralnym w Westminster Abby, gdzie grał podczas uroczystości królewskich i państwowych.

Wszystkie koncerty odbywające się w ramach Festiwalu będą wykonywane na słynnych oliwskich organach pochodzących z XVIII wieku. Instrument, na który składa się (wraz z pozytywem) ponad 6,5 tysiąca piszczałek, przechodzi właśnie generalny remont i modernizację wykonywane przez organmistrza Zdzisława Mollina.

W ramach remontu wykonany zostanie przegląd i niezbędne naprawy całości instrumentu, w którym co dziesiąta piszczałka pochodzi z oryginalnego, wykonanego w XVIII wieku, instrumentu. Remont organów potrwa do końca roku, a w jego trakcie instrument zostanie też wyposażony w nowoczesną elektroniczną instalację służącą do jego obsługi. Poprzednia duża modernizacja instrumentu miała miejsce w latach 1960-1968.

Twórcą oliwskich organów był syn sławnego organmistrza z Ornety - Jan Wulf. Instrument wyposażony jest m.in. w rzeźbione w drewnie lipowym rokokowe girlandy kwiatów, figury aniołów poruszających trąbkami, puzonami, fanfarami i dzwonkami, a także ruchome słońca i gwiazdy. Organy zbudowano w latach 1763-1788. Od tamtego czasu były wielokrotnie przerabiane i uzupełniane. (PAP)

aks/ ls/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)