Notowania

wiadomości
01.12.2011 10:04

Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych - od czwartku w Radomiu

Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych rozpoczyna się w czwartek w Radomiu. Do przesłuchań konkursowych zakwalifikowano osiem zespołów z Polski, Holandii, Szwajcarii i Ukrainy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych rozpoczyna się w czwartek w Radomiu. Do przesłuchań konkursowych zakwalifikowano osiem zespołów z Polski, Holandii, Szwajcarii i Ukrainy.

Konkurs skierowany jest do młodych muzyków, w wieku 19-30 lat. Organizatorzy chcą w ten sposób zachęcić studentów uczelni muzycznych do formowania kwartetów.

W zmaganiach konkursowych udział wezmą kwartety smyczkowe z Polski - Airis Quartet, Apotheosis, Arkados, Contre, Tesseris - a także kwartet Dudok z Holandii, Luzern Quartett ze Szwajcarii i Nocturnum Quartet z Ukrainy.

Jury przewodniczy dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej, Maciej Żółtowski. Oprócz niego w jury zasiądą także m.in.: rektor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie prof. Stanisław Moryto, muzykolog i krytyk muzyczny Janusz Ekiert oraz muzycy z Kwartetu Wilanów.

Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych rozpocznie w czwartkowy wieczór koncertem na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową pod dyrekcją Macieja Żółtowskiego, w wykonaniu kwartetu Wilanów i Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Podczas koncertu wręczone zostaną stypendia dla dwóch uczniów radomskich szkół artystycznych, przyznawane przez prezydenta miasta Radomia.

Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych odbywa się w Radomiu po raz pierwszy. Wcześniej, przez 15 lat, organizowano w tym mieście festiwale kwartetów smyczkowych. Teraz konkursy i festiwale będą odbywały się naprzemiennie.

Koncerty i przesłuchania uczestników konkursu odbywają się w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Pendereckiego w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu. Konkurs zakończy się w niedzielę koncertem laureatów.

Organizatorem konkursu jest Radomska Orkiestra Kameralna. Konkurs finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrody, oprócz resortu kultury, ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz prezydent Radomia. (PAP)

ilp/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz