Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych - w grudniu w Radomiu

0
Podziel się

Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych odbędzie się w grudniu w Radomiu.
Muzycy mogą zgłaszać swój udział do połowy września. Zgłosiły się już m.in. kwartety z Danii i
Holandii - poinformował w czwartek dziennikarzy przewodniczący jury Maciej Żółtowski.

bEhCvnkR

*Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych odbędzie się w grudniu w Radomiu. Muzycy mogą zgłaszać swój udział do połowy września. Zgłosiły się już m.in. kwartety z Danii i Holandii - poinformował w czwartek dziennikarzy przewodniczący jury Maciej Żółtowski. *

Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych odbędzie się w Radomiu po raz pierwszy, w dniach 1-4 grudnia. Wcześniej, przez 15 lat, organizowano w tym mieście festiwale kwartetów smyczkowych. Teraz konkursy i festiwale będą odbywały się naprzemiennie.

Konkurs skierowany jest do młodych muzyków, w wieku 19-30 lat.

bEhCvnkT

"Najsłynniejsze europejskie zespoły kwartetowe powstały jeszcze na etapie studiów; chcemy zachęcać studiującą młodzież do formowania kwartetów własnie poprzez organizację konkursu kwartetów" - powiedział Żółtowski.

W pierwszym dniu imprezy wystąpi Kwartet Wilanów i Radomska Orkiestra Kameralna. Przez kolejne dwa dni będą odbywały się przesłuchania konkursowe. Konkurs zakończy koncert laureatów w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Pendereckiego w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu.

Żółtowski podkreślił, że specjalnie na inaugurację konkursu polski kompozytor Marcin Błażewicz pisze utwór na kwartet smyczkowy i orkiestrę. Jak podkreślił, jest to forma niezwykle rzadka w światowym repertuarze.

Jury przewodniczyć będzie dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej Maciej Żółtowski. Oprócz niego w jury zasiądzie także m.in. rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie prof. Stanisław Moryto, muzykolog i krytyk muzyczny Janusz Ekiert oraz muzycy z Kwartetu Wilanów: Ryszard Duź, Tadeusz Gadzina, Paweł Łosakiewicz i Marian Wasiółka.

bEhCvnkZ

Organizatorem konkursu jest Radomska Orkiestra Kameralna. Konkurs finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrody, oprócz resortu kultury, ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz prezydent Radomia. (PAP)

ilp/ hes/

bEhCvnlu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)