Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Międzyrządowe konsultacje polsko-hiszpańskie w Granadzie

0
Podziel się:

7.3.Warszawa (PAP) - Zniesienie ograniczeń w dostępie do
hiszpańskiego rynku pracy dla Polaków, kwestia bezpieczeństwa
energetycznego UE, unijna polityka wobec Rosji i Ukrainy,
bezpieczeństwo granic zewnętrznych Unii - znajdą się wśród tematów
III polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych, w środę i
czwartek w Granadzie.

7.3.Warszawa (PAP) - Zniesienie ograniczeń w dostępie do hiszpańskiego rynku pracy dla Polaków, kwestia bezpieczeństwa energetycznego UE, unijna polityka wobec Rosji i Ukrainy, bezpieczeństwo granic zewnętrznych Unii - znajdą się wśród tematów III polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych, w środę i czwartek w Granadzie.

W środę wieczorem planowane jest spotkanie premiera Kazimierza Marcinkiewicza z przedstawicielami hiszpańskiego biznesu. Spotkanie Marcinkiewicza z szefem hiszpańskiego rządu Jose Luisem Rodriguezem Zapatero oraz rozmowy plenarne obu delegacji odbędą się w czwartek rano.

Polskiemu premierowi towarzyszyć mają ministrowie: spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn, pracy Krzysztof Michałkiewicz, transportu i budownictwa Jerzy Polaczek, skarbu Wojciech Jasiński, oraz wiceminister spraw zagranicznych Stanisław Komorowski.

We wtorek źródła rządowe w Madrycie poinformowały o zamiarze Hiszpanii otwarcia rynku pracy dla Polaków. Oficjalna deklaracja Hiszpanii ma zostać złożona przez premiera Zapatero w czasie spotkania z Kazimierzem Marcinkiewiczem.

Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Ryszard Schnepf powiedział we wtorek PAP, iż "nie chciałby uprzedzać wypadków", jednakże - jak dodał - rokowania strony polskiej w kwestii dostępu do hiszpańskiego rynku pracy od maja 2006 r. "są dobre". Jego zdaniem, formalna deklaracja premiera Zapatero może także zostać ogłoszona w czasie marcowego szczytu UE w Brukseli.

Polska delegacja chce również rozmawiać w Hiszpanii o poszerzeniu UE o Ukrainę oraz o bezpieczeństwie zewnętrznych granic Unii. Według Schnepfa, chodzi o wymianę doświadczeń w zakresie polityki wobec państw ościennych UE, która w przypadku Polski ma wymiar wschodni, a w przypadku Hiszpanii - śródziemnomorski. Minister dodał, że "istnieje projekt" zorganizowania konferencji (w Madrycie i prawdopodobnie w Warszawie) poświęconych kontaktom z sąsiadami UE.

Kolejnym tematem rozmów na szczeblu szefów rządów mają być sprawy bezpieczeństwa energetycznego Europy. Jak poinformował na początku marca wiceminister gospodarki odpowiedzialny za bezpieczeństwo energetyczne Piotr Naimski, Polska chce, by jeszcze w marcu powstała kolejna wersja polskiej propozycji zawarcia Europejskiego Traktatu Bezpieczeństwa Energetycznego. 27 lutego premier Marcinkiewicz wysłał w tej sprawie list do 32 premierów krajów UE i NATO.

Schnepf dodał, że inny planowany temat rozmów premierów to obwiązujący obecnie w UE Traktat z Nicei i związany z nim system głosowania w Radzie UE. Aktualny system nicejski daje Polsce więcej możliwości zablokowania niektórych decyzji, niż ten zaproponowany w nowej unijnej konstytucji, za którą Hiszpania opowiedziała się w referendum w lutym 2005 r.

Hiszpania ma podobną do Polski liczbę mieszkańców i tak jak Warszawa "traci" wpływy w Radzie UE w systemie liczenia głosów przewidzianym w Traktacie Konstytucyjnym UE. Unijna konstytucja przewiduje, że waga danego kraju w Radzie będzie proporcjonalna do liczby mieszkańców. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" z ubiegłego tygodnia Sznepf powiedział, że rząd Marcinkiewicza będzie zabiegał o sojuszników dla Traktatu Nicejskiego m.in. w Hiszpanii, Francji, czy Niemczech. Po fiasku referendów we Francji i Holandii, prace nad unijną konstytucją uległy zawieszeniu.

W rozmowie z PAP Schnepf poinformował ponadto, że polska delegacja chce "pozyskać wiedzę o doświadczeniach Hiszpanii w zakresie budowy dróg szybkiego ruchu". "Jak widać, Hiszpania uporała się z tym problemem, natomiast zapóźnienie Polski w tym zakresie ciąży na naszych możliwościach rozwojowych" - zaznaczył.

Reprezentacja resortu skarbu w polskiej delegacji ma - zdaniem Schnepfa - zachęcać hiszpańskich inwestorów do wchodzenia na polski rynek. Minister dodał, że w czasie rozmów z przedstawicielami hiszpańskiego ministerstwa skarbu może zostać poruszona kwestia sprzedaży pakietu 85 proc. akcji Zespołu Elektrowni Dolna Odra (ZEDO) hiszpańskiej firmie Endesa Europa.

W grudniu polski resort skarbu wstrzymał decyzję o sprzedaży akcji ZEDO ze względu możliwość wrogiego przejęcia Endesy przez niemiecki E.ON. (PAP)

kso/ par/ woj/

17:04 06/03/07

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)