Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Miejsce dla TV Trwam na multipleksie tematem Pielgrzymki Rodzin Radia Maryja

0
Podziel się:

#
dochodzą m.in. informacje z homilii
#

# dochodzą m.in. informacje z homilii #

14.07. Częstochowa (PAP) - Przyznanie TV Trwam miejsca na platformie cyfrowej zdominowało 21. Pielgrzymkę Rodzin Radia Maryja, która odbywa się na Jasnej Górze. Abp Sławoj Leszek Głódź podczas mszy powiedział: "dziękujemy za to wielkie zwycięstwo".

Tysiące pielgrzymów, którzy przybyli na Jasną Górę z całego kraju modli się na błoniach jasnogórskich. Pielgrzymi modlą się za dar kanonizacji Jana Pawła II, a także za wywalczone miejsce dla TV Trwam na platformie cyfrowej.

Uroczystej mszy przewodniczy metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź - delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. TV Trwam.

"Dziękujemy za to wielkie zwycięstwo, przyznanie koncesji na multipleksie cyfrowym TV Trwam i dziękujemy tym wszystkim, którzy wiernie trwali, oczekując przez różne formy, szczególnie modlitwę, za taką decyzję. A modlitwa kruszy nawet żelazo. I dziękujemy członkom Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, że taką decyzję jednogłośnie podjęli" - powiedział Głódź w trakcie mszy.

Homilię wygłosił metropolita częstochowski oraz przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP abp Wacław Depo. "Cieszę się, że w tym Roku Wiary wykazaliście się odwagą opowiedzenia się za miejscem katolickich środków społecznego przekazu na forum publicznym a zwłaszcza TV Trwam na multipleksie. Tym samym podkreślamy, że - za następcami św. Piotra (...), że pierwszą posługą jaką Kościół może spełniać wobec każdego człowieka i całej ludzkości w dzisiejszym świecie jest dzieło nowej ewangelizacji".

Abo Depo powiedział również w homilii, że "wiara umacnia się gdy jest przekazywana". Powołując się na słowa kardynała Karola Wojtyły zaznaczył, że komunikacja społeczna nie powinna być traktowana tylko jako źródło rozrywki i zadowolenia, co obserwuje się w kulturze konsumpcji, ale "powinna służyć prawdziwemu rozwojowi osoby ludzkiej". "Kościół uważa za swój obowiązek bronić prawdy i wolności mediów, a także zdecydowanie i z odwagą przeciwstawiać się wszelkim formom monopolizacji i manipulowaniu", "jesteśmy więc tutaj po to, żeby przyczyniać się do tworzenia cywilizacji prawdy" - mówił Depo.

Tematem homilii było także m.in. in vitro. Depo: "W kontekście manipulacji medialnej jakoby in vitro było programem zdrowotnym w walce z bezpłodnością, przytoczmy dane GUS z I kwartału 2013 roku o urodzeniu się w Polsce 121 tys. dzieci, a jednocześnie w tym samym czasie zmarło 142 tys. osób. Postawmy więc mocne pytanie - czy w tej statystyce i podanej liczbie zmarłych ujęto selekcję zarodków ludzkich, którym nie dano prawa do życia w stosowanej metodzie in vitro".

Depo podziękował także wszystkim, którzy złożyli podpisy pod dokumentem popierającym komitet inicjatywy ustawodawczej "Stop aborcji". Powiedział, że pod projektem ustawy, zebrano 400 tys. podpisów obywatelskich wobec wymaganej liczby 100 tys. Za "wyraz wysoce niegodnego postępowania" ocenił domaganie się prawa do aborcji.

Podczas mszy zaprezentowano również nagranie, na którym papież Franciszek pozdrawia pielgrzymów Radia Maryja oraz odnosi się do zbrodni wołyńskiej.

Przeczytano również telegram do papieża, w którym znalazły się m.in. "wyrazy synowskiego oddania" oraz informacja o zapowiedzi przyznania TV Trwam miejsca na pierwszym multipleksie. Poinformowano, że telegram podpiszą obecni na mszy biskupi oraz o. Rydzyk.

W mszy udział wzięli m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, posłowie Mariusz Błaszczak.

Tegoroczna 21. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja, w trakcie której do sanktuarium pielgrzymują słuchacze Radia Maryja z całego kraju przebiega pod hasłem "Mocni wiarą".(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

ktp/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)