Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mieszkańcy pozywają Kędzierzyn-Koźle

0
Podziel się:

Kluczowy zarzut to niedopełnienie obowiązku ochrony przeciwpowodziowej.

Mieszkańcy pozywają Kędzierzyn-Koźle
(Martyna Wilk)

Grupa 140 poszkodowanych przez powódź z terenu powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego złożyła w sądzie w Opolu pozew zbiorowy przeciwko władzom gminy i powiatu. Pierwszy na Opolszczyźnie.

_ - Kluczowy zarzut to niedopełnienie obowiązków w zakresie ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców przez władze miasta i powiatu Kędzierzyn-Koźle _ - mówi Karolina Kulig, aplikant radcowski w kancelarii reprezentującej powodzian, która złożyła pozew w sądzie.

Dodaje, że pod pozwem podpisała się grupa 140 poszkodowanych. Nie chciała zdradzać szczegółów powództwa. _ - Mogę jeszcze powiedzieć, że sprawa na razie dotyczy odpowiedzialności władz, a nie ewentualnego odszkodowania z tytułu strat poniesionych przez poszkodowanych _ - oświadczyła.

Pozew zbiorowy może w sądzie złożyć przynajmniej 10 osób. Warunkiem jest oparcie go na jednakowej podstawie - mogą go złożyć np. osoby poszkodowane w wyniku korzystania z tego samego leku lub usług tej samej firmy.
Pozew dotyczy tegorocznej majowej powodzi. Mieszkańcy części Koźla i okolicznych miejscowości uważają, że na skutek błędnych decyzji urzędników poziom wody w ich domach był nawet o półtora metra wyższy, niż fala kulminacyjna przechodząca Odrą. Autorzy pozwu twierdzą, że poziom był tak wysoki, bo jednocześnie celowo założono tymczasowe zapory na wałach i zasypano przepust przy nowym moście na obrzeżach miasta.

_ - Poprzez takie działanie spiętrzono wodę w części Koźla i we wsiach wokół miasta i zrobiono z naszych posesji tymczasowy zbiornik retencyjny _ - przekonują poszkodowani, którzy wcześniej w tej samej sprawie złożyli do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze gminne i powiatowe.

Pozwane władze uważają, że działały zgodnie z prawem, a powództwo jest bezzasadne i tłumaczą, że dzięki podważanym przez autorów pozwu decyzjom udało się uratować szpital, klinikę chorób serca, szkoły i przedszkola, z których korzystają sami powodzianie.

Wcześniej pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa złożyli poszkodowani przez powódź mieszkańcy Sandomierza (Świętokrzyskie) oraz Tarnobrzega i Gorzyc (Podkarpackie).

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t77913.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/firmy;nie;ucierpialy;przez;pozwy;zbiorowe,148,0,665492.html) Firmy nie ucierpiały przez pozwy zbiorowe Pierwsze pozwy złożono nie przeciwko przedsiębiorcom, jak się tego obawiano, ale przeciwko instytucjom państwowym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t12077.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pozew;zbiorowy;-;kto;na;nim;skorzysta,90,0,489050.html) Pozew zbiorowy - kto na nim skorzysta? Z tego typu pozwem będą mogli wystąpić oszukani przez biura podróży, firmy farmaceutyczne czy banki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/86/t77910.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/jak;firmy;moga;bronic;sie;przed;pozwami;zbiorowymi,120,0,644472.html) Jak firmy mogą bronić się przed pozwami zbiorowymi 19 lipca wejdą w życie przepisy ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)