Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Migrena" w Teatrze Współczesnym w Szczecinie

0
Podziel się:

Prapremiera sztuki "Migrena" Antoniny Grzegorzewskiej w reżyserii Anny
Augustynowicz odbędzie się w sobotę w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Spektakl w odważnej formie
opowiada o sile miłości, instynktu i kobiecej bezradności wobec męskiego świata.

Prapremiera sztuki "Migrena" Antoniny Grzegorzewskiej w reżyserii Anny Augustynowicz odbędzie się w sobotę w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Spektakl w odważnej formie opowiada o sile miłości, instynktu i kobiecej bezradności wobec męskiego świata.

Anna Augustynowicz - reżyserka i dyrektor artystyczny szczecińskiego Teatru Współczesnego chętnie sięga po utwory zajmujące się kwestiami społecznymi i przedstawia je odważnej, często kontrowersyjnej zarówno pod względem języka jak i środków wyrazu formie. Jej przedsięwzięcia teatralne były wysoko oceniane i wielokrotnie nagradzane na festiwalach. Poza nowatorskimi przedstawieniami utworów klasycznych z powodzeniem realizuje teksty nigdy wcześniej na scenach nie prezentowane.

Historia opowiedziana w "Migrenie" jest prosta: Helena wraz z mężem decydują się na wychowanie Tjodolfa, dziecka porzuconego przez niefrasobliwą Fanny. Dziecko rośnie i rozwija się w domu swoich nowych rodziców, biologiczna matka postanawia jednak przyjąć potomka z powrotem pod swój dach.

O tekście sztuki Augustynowicz napisała: "Utwór ten to próba uchwycenia sprzeczności między instynktem i bezwzględnością praw. Stare jak świat pytanie: czy matka to ta, która urodziła, czy ta, która wychowała, autorka +Migreny+ przekształca w brutalną i zarazem piękną +gramatykę+ macierzyństwa. Dramat +kobiety dzikiej+ i +kobiety udomowionej+ ujęty w jedyny w swoim rodzaju język, pozwala wykroczyć poza melodramatyczną historię".

Autorka dramatu Antonina Grzegorzewska twierdzi, że inspiracją dla powstania dramatu "Migrena" było opowiadanie Sigrid Undset pt. "Macierzyństwo". "Przemawia ono poprzez traumatyczne skumulowanie najgorszych możliwych scenariuszy, pozostawia nieprzyjemne wrażenie przypominające dźwięk żelaza rysującego szkło, zły sen. Migrena znaczy u mnie: uporczywość sił, które pchają wydarzenia na zły tor, poczucie zagrożenia, cudzy oddech na plecach, bezbronność wobec losu" - pisze autorka.˙

"Migrena" nasycona jest mocnym językiem i sugestywnymi obrazami. Mówi o sile miłości i instynktu, nieokiełznanego pożądania i kobiecej bezradności wobec męskiego świata.˙

Antonina Grzegorzewska urodziła się w 1977 r. we Wrocławiu. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. Specjalizuje się w ceramice.

Jest autorką monodramu "Zapnij się, ze skrótami"˙napisanego w ramach stypendium teatralnego przyznanego przez Ministerstwo Kultury. Opublikowała także wspomnienie o ojcu, Jerzym Grzegorzewskim - "JG.Marzenia" oraz "List do Heinera Muellera.˙W 2005 r. jej utwór "On" został wystawiony w Teatrze Narodowym w Warszawie przez Jerzego Grzegorzewskiego w spektaklu "On. Drugi Powrót Odysa". A w 2008 r. w tym samym teatrze odbyła się premiera napisanego przez nią i wyreżyserowanego dramatu "Ifigenia". Obecnie pracuje nad powieścią w ramach stypendium literackiego przyznanego jej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)

szt/ epr/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)