Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.07.2011 13:23

Milionowa obserwacja Teleskopu Kosmicznego Hubble'a

Teleskop Kosmiczny Hubble'a (HST) wykonał właśnie swoją milionową obserwację - donosi NASA.

Podziel się
Dodaj komentarz

Teleskop Kosmiczny Hubble'a (HST) wykonał właśnie swoją milionową obserwację - donosi NASA.

Choć większości laików HST kojarzy się z pięknymi zdjęciami Kosmosu, jakie dzięki niemu udało się uzyskać, w rzeczywistości znaczną część jego czasu zajmują pomiary astronomiczne. Dokładnie tak było z obserwacją nr 1.000.000, którą wykonano w poniedziałek. Był to pomiar spektroskopowy, w którym światło obiektu znajdującego się na sferze niebieskiej jest rozszczepiane na poszczególne długości fali. Obserwacja dotyczyła planety pozasłonecznej, w której atmosferze astronomowie szukali śladów wody.

Teleskop Kosmiczny Hubble'a (HST) posiada główne zwierciadło o średnicy 2.4 metra i został wyniesiony na orbitę w roku 1990. Szybko okazało się, że jego optykę wykonano z błędem, przez co nie daje obrazów takich jak oczekiwano.

Naprawa optyki HST została wykonana podczas pierwszej misji serwisowej w roku 1993. Do dziś odbyło się pięć misji serwisowych - ostatnia w maju 2009 roku.

Według najnowszych planów HST ma funkcjonować do roku 2014. W 2018 roku powinien zacząć działać jego oficjalny następca 0 James Webb Space Telescope (JWST).

aol/ tot/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz