Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Miller chce dodatkowych informacji ws. wydarzeń w Bydgoszczy

0
Podziel się

#
dochodzi wypowiedź rzecznika KGP
#

bEhcoPSJ

# dochodzi wypowiedź rzecznika KGP #

05.05. Warszawa (PAP) - Szef MSWiA Jerzy Miller zapoznał się z policyjnym raportem o wydarzeniach podczas wtorkowego meczu piłkarskiego w Bydgoszczy i poprosił KGP o dodatkowe informacje w tej sprawie - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak.

"Czekamy na ustalenia tej policyjnej kontroli w Bydgoszczy. Zależy nam na całościowym, pełnym obrazie całej sytuacji" - powiedziała Woźniak.

bEhcoPSL

Rzecznik komendanta głównego policji mł. insp. Mariusz Sokołowski powiedział PAP, że kontrola działań policji jest standardową procedurą w tego rodzaju sytuacjach. "Do tego typu kontroli zawsze dochodzi w sytuacji użycia pododdziałów zwartych policji oraz środków przymusu bezpośredniego" - wyjaśnił.

We wtorek chuligani zdemolowali stadion Zawiszy po finale piłkarskiego Pucharu Polski między drużynami Legii Warszawa i Lecha Poznań. Zgodę na organizację meczu wydano mimo negatywnej opinii policji o bezpieczeństwie na stadionie. Straty na stadionie oszacowano na 40 tys. zł; wydatki policji związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w związku z meczem - to ponad 930 tys. zł. Żaden z biorących w burdzie pseudokibiców nie został zatrzymany.

Policyjny raport o wtorkowych wydarzeniach trafił do MSWiA w środę. Dokument powstał na podstawie meldunków funkcjonariuszy i zawiera policyjny opis sytuacji i jej ocenę. Raport ma trafić także do premiera Donalda Tuska.

Policja przeprowadzi postępowania dot. m.in. organizatora i pseudokibiców. Rzecznik KGP poinformował, że w tej sprawie prowadzone są dwa podstawowe postępowania. Pierwsze dotyczy organizatora, jego działań i staranności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa; drugie - osób, które we wtorek na bydgoskim stadionie złamały prawo - zakrywały twarz, wbiegły na murawę, odpalały materiały pirotechniczne lub wniosły na stadion alkohol.

bEhcoPSR

Rzecznik KGP poinformował też, że decyzje o zamknięciu dla publiczności na najbliższe spotkania stadionów Legii Warszawa i Lecha Poznań podjęto ze względu na "realne zagrożenie porządku".

"W tej sprawie komendant główny policji zwrócił się do komendantów policji: stołecznego i wielkopolskiego. W obu przypadkach przeprowadzono analizę ryzyka, której nie można nie uwzględniać po ostatnich zachowaniach sympatyków obu drużyn w Bydgoszczy, ale także podczas innych wcześniejszych spotkań" - powiedział Sokołowski.

W związku ze sprawą burd na bydgoskim stadionie zawieszony został naczelnik wydziału do spraw zwalczania przestępczości pseudokibiców KSP nadkom. Radosław Ścibiorek. Wystosował on pismo do PZPN, w którym poprosił o sprzedanie biletu Piotrowi S., ps. Staruch, nieformalnemu przywódcy kibiców Legii Warszawa, który ma zakaz stadionowy. (PAP)

gdyj/ pz/ bk/

bEhcoPTm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)