Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Miller: komisja nie ma jeszcze wszystkich dokumentów z Rosji

0
Podziel się

Szef MSWiA Jerzy Miller, który kieruje pracami komisji badającej
okoliczności katastrofy polskiego TU-154M, powiedział w poniedziałek, iż dwie partie dokumentów,
które komisja otrzymała w ostatnich dniach, nie są jeszcze kompletną dokumentacją z Rosji.

bEiirnqZ

*Szef MSWiA Jerzy Miller, który kieruje pracami komisji badającej okoliczności katastrofy polskiego TU-154M, powiedział w poniedziałek, iż dwie partie dokumentów, które komisja otrzymała w ostatnich dniach, nie są jeszcze kompletną dokumentacją z Rosji. *

Miller, pytany o zakończenie prac nad raportem komisji dotyczącym katastrofy powiedział, że trzeba jeszcze poczekać na niektóre materiały z Rosji. "Te dwie partie dokumentów, które dostaliśmy w ostatnich dniach, niestety jeszcze nie są kompletne, a w związku z tym dalej czekamy" - powiedział szef MSWiA dziennikarzom.

Minister dodał, że chodzi o dokumenty dotyczące lotniska w Smoleńsku. "Mielibyście państwo do komisji pretensje, gdyby wydała raport bez uwzględnienia tych aspektów, które trzeba wyczytać z dokumentów rosyjskich" - zaznaczył.

bEiirnrb

Miller zaznaczył, że pytania o to, kiedy dokumenty te dotrą do Polski, "trzeba kierować do tych, którzy te przesyłki przygotowują".

Odnosząc się do kwestii analizy nagrań rozmów z kokpitu tupolewa minister powiedział, że gdyby były już wszystkie dokumenty, to - jak mówił: "pewnie popędzalibyśmy zespół ekspertów, który pracuje". "Ponieważ tak czy inaczej komisja nie skończy swojej pracy w najbliższych dniach, to w związku z tym dajemy tym ekspertom czas do spokojnej pracy" - powiedział. Nad nagraniami dla potrzeb prokuratury pracują specjaliści z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych, zaś dla komisji bada je Centralne Laboratorium Kryminalistyczne w Warszawie.

"Wykorzystujemy wszelkie drogi kontaktu rosyjsko-polskiego, aby doprowadzić do uzyskania wszystkich dokumentów niezbędnych do zakończenia postępowania wyjaśniającego, ale na pewno interwencje Edmunda Klicha również przyczyniły się do uzyskania tych dokumentów, które przyszły w ostatnich tygodniach" - ocenił Miller.

W lipcu Edmund Klich wystosował pismo do władz Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego, w którym poprosił o udostępnienie różnych dokumentów z prac MAK. W sierpniu ponowił swój wniosek. Przedstawicielowi Polski przy MAK chodziło m.in. o dokumentację lotniska w Smoleńsku, raport z oblotów technicznych tego lotniska, zapis rozmów z wieży kontroli lotów w dniu katastrofy i protokoły przesłuchań świadków.

bEiirnrh

Na początku września Klich, który jest polskim przedstawicielem akredytowanym przy MAK, przywiózł do Polski dokumentację liczącą w sumie około 80 stron. Były wśród nich materiały dotyczące m.in. kwalifikacji zawodowych oraz poziomu wyszkolenia ogólnego i specjalistycznego kontrolerów lotów, którzy pracowali na lotnisku w Smoleńsku w dniu katastrofy - 10 kwietnia. Polska komisja dostała też m.in. dokumenty dotyczące kontrolerów, którzy pracowali na lotnisku 7 kwietnia, gdy lądowały tam samoloty premierów Rosji i Polski: Władimira Putina i Donalda Tuska.

MAK podał wtedy, że przygotowuje już dla Polski kolejną porcję materiałów. (PAP)

mja/ itm/ mag/

bEiirnrC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)