Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Miller: Nowe fragmenty rozmów z Tu-154 "średniej rangi"

0
Podziel się

Polacy odczytali więcej nagrań niż rosyjscy śledczy.

Miller: Nowe fragmenty rozmów z Tu-154 "średniej rangi"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDnRxhhN

_ - To są uzupełnienia, których ranga jest jeszcze analizowana - czy to są elementy takie, które zmieniają nasze podejście do przyczyn, czy nie. Raczej są średniej rangi - _powiedział szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Miller. *Chodzi o fragmenty nagrań z rejestratorów samolotu Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem, odczytane przez polskich specjalistów. *

Miller w radiu TOK FM po raz kolejny powtórzył, że jest przeciwnikiem ujawniania zapisów rozmów z kabiny pilotów, jeżeli nie wnosi to niczego nowego do śledztwa. W jego ocenie rodziny ofiar katastrofy są tym zmęczone. _ - Chciałyby dowiedzieć się, jaki jest werdykt, ale niekoniecznie ze wszystkimi szczegółami _ - powiedział minister, który jednocześnie przewodniczy komisji badającej przyczyny katastrofy.

Dodał, że komisja praktycznie kończy prace nad dokumentami, które były dostępne w Polsce. _ - Mocno zaawansowana jest analiza tych nagrań, które przywieźliśmy z rejestratorów. Czekamy teraz na dokumenty, które opisują sytuację na lotnisku w Smoleńsku, bo to jest jeszcze ten obszar, który wymaga przebadania, na ile miał wpływ na przebieg wypadków, a ten obszar jest najmniej dla nas udokumentowany _ - powiedział szef MSWiA.

bDnRxhhP

W ubiegłym tygodniu Miller spotkał się w Moskwie z rosyjskim ministrem transportu Igorem Lewitinem. W trakcie rozmów - jak podano w oficjalnym komunikacie - _ uzgodniono dalsze usprawnienie obiegu informacji związanych z ustaleniem okoliczności i przyczyn wypadku lotniczego _.

Miller ocenił, że przekazanie Polsce dokumentów przez stronę rosyjską może się przedłużyć ze względu na skalę pożarów, z którymi obecnie walczą Rosjanie. _ - Pewne naturalne zamieszanie w administracji może o kilka dni ten proces wydłużyć _ - powiedział minister.

Do połowy lipca polskim specjalistom udało się odczytać kilkanaście słów więcej z zapisów czarnych skrzynek prezydenckiego samolotu w porównaniu ze stenogramem przekazanym przez Rosjan i ujawnionym na początku czerwca. Jak wówczas informowała Naczelna Prokuratura Wojskowa, całościowa opinia na temat badanych zapisów powinna trafić do prokuratury jesienią, _ nie wcześniej niż 30 września _.

bDnRxhhV
bDnRxhiq
Źródło:
KOMENTARZE
(0)