Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Miller: rozwiązać konflikt na Ukrainie przy użyciu środków politycznych

0
Podziel się:

Eskalacja konfliktu na Krymie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy
i świata. Konflikt ten należy rozwiązać tylko przy użyciu środków politycznych - podkreślił lider
SLD Leszek Miller podczas sejmowej debaty nad informacją rządu nt. sytuacji na Ukrainie.

Eskalacja konfliktu na Krymie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy i świata. Konflikt ten należy rozwiązać tylko przy użyciu środków politycznych - podkreślił lider SLD Leszek Miller podczas sejmowej debaty nad informacją rządu nt. sytuacji na Ukrainie.

"Eskalacja konfliktu na Krymie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy i świata. Konflikt ten należy rozwiązać tylko przy użyciu środków politycznych. Ich celem pryncypialnym powinno być zachowanie suwerenności i niepodzielności terytorialnej Ukrainy" - mówił w środę lider SLD.

Ocenił, że Europa powinna pomóc Ukrainie. "Cieszę się, że Unia Europejska przedstawiła wreszcie pakiet dający Ukrainie silny impuls dla gospodarki i - jak mam nadzieję - zmniejszający olbrzymie nierówności społeczne w tym kraju" - powiedział Miller. Dodał, że UE powinna możliwie szybko podpisać umowę stowarzyszeniową z Ukrainą. "Ale ważna jest też zawartość tej umowy i to, czy zostanie w niej potwierdzone, że Komisja Europejska przyznała taki pakiet pomocowy Ukrainie, który wedle zapowiedzi może mieć wartość około 11 mld euro" - mówił szef SLD.

Odniósł się też do amerykańskiej zapowiedzi, że USA są gotowe udzielić Ukrainie kredytu w wysokości 1 mld dolarów. "Tak zwane janosikowe, które Mazowsze zapłaciło innym województwom w Polsce, to ponad 2 mld dolarów. Dlatego skorzystam z okazji, że jest tu (w Sejmie-PAP) ambasador amerykański, żeby powiedzieć, że jest to oferta niezbyt szczodra i powinna być jak najszybciej poprawiona" - zwrócił się Miller do ambasadora USA Stephena Mulla.

Zdaniem Millera, oczekiwania Międzynarodowego Funduszu Walutowego względem Ukrainy, od spełnienia których będzie zależała pomoc dla tego kraju, nie powinny być aż tak restrykcyjne, jak miało to miejsce w przypadku Polski. "MFW postępuje tak zawsze w stosunku do państw, które mają nóż na gardle. A w przypadku Ukrainy powinno być więcej Kołodki niż Balcerowicza" - stwierdził.

Szef SLD podkreślił, że Polska wyrażając swoje poparcie dla Ukrainy powinna też mieć swoje oczekiwania. "Musimy mieć pewność, że polska inwestycja w przyjaźń z Ukrainą jest inwestycją w kraj demokratyczny i europejski. Musimy mieć też gwarancje, że Ukraina będzie krajem jednakowo traktującym swoich obywateli, bez względu na to czy są oni Ukraińcami, Polakami, Rosjanami czy Węgrami. Bo nie powinna więcej zdarzyć się sytuacja, że dopiero interwencje unijnych państw przywracają gwarancje dla języków licznych na Ukrainie mniejszości, w tym także dla polskiej mniejszości" - podkreślił Miller. (PAP)

krz/ eaw/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)