Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Miller wierzy w normalny dialog z Rosją

0
Podziel się:

Były premier ma nadzieję, że lepsze kontakty z Moskwą są możliwe.

Miller wierzy w normalny dialog z Rosją
(ec.europa.eu)

*Były premier Leszek Miller uważa, że do normalizacji stosunków polsko-rosyjskich może doprowadzić polityka obecnych władz oraz przekonanie rosyjskich elit, że ich kraj nie ułoży sobie dobrych relacji z Unią obok Polski, lub wbrew Polsce. *

Zdaniem byłego premiera, polepszenie kontaktów między Polską a Rosją jest możliwe dzięki temu, że obecne władze Polski chcą rozmawiać z Rosją taką, jaka ona jest, a nie taką, jak sobie ją wyobrażają.

Według niego, rosyjskie elity uznały, że nie da się ułożyć dobrych stosunków z Unią Europejską obok Polski, albo wbrew Polsce. _ - Te dwa czynniki mogą powodować korzystny klimat, który musi się sprowadzać do normalnego dialogu, bez żadnych kompleksów, w którym przyszłość jest ważniejsza od przeszłości _ - dodał.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t103296.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polska;czeka;na;miedwiediewa;prawie;jak;na;papieza,136,0,724872.html) "Polska czeka na Miedwiediewa prawie jak na papieża"

Były premier podkreślił, że wizyta rosyjskiego prezydenta ma ogromne znaczenie, tym bardziej, że takich spotkań nie było zbyt wiele, a w ciągu ostatnich kilku lat nie było ich w ogóle. - _ To jest stan głęboko nienormalny, bo jesteśmy przecież sąsiadami _ - uważa były premier. Jak dodał, wizyty na szczeblu szefów rządów i państw powinny być codziennością.

Zastrzegł jednak, że najserdeczniejsze kontakty prezydentów nie zmieniają geopolityki. _ - Będziemy członkami różnych sojuszy, będziemy mieli często różne, a nawet sprzeczne interesy, ale to nie oznacza, aby nie rozwijać dobrosąsiedzkich kontaktów na płaszczyźnie obopólnych korzyści i szacunku _ - mówił.

Miller ma nadzieję, że wizyta w Polsce rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa przełamie resztki nieufności między obu krajami.

Z kolei Stefan Niesiołowski z PO nawiązał do Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, na które złożą się dwie placówki - jedna z siedzibą w Rosji, druga w Polsce. Będą one prowadziły działalność zmierzającą do poszerzania polsko-rosyjskiego dialogu i porozumienia, przede wszystkim w kwestiach historii, dziedzictwa narodowego oraz kultury.

Jego zdaniem, Centrum powinno być nastawione na przyszłość, w którym rolę będzie odgrywała młodzież nieobciążona przeszłością wcześniejszych pokoleń.

Według niego, _ obecność Polski w Rosji i Rosji w Polsce jest niewystarczająca _. Dlatego - jak mówił - rolą Centrum powinno być lepsze poznawanie się i rozumienie obu narodów. Przyczynić się do tego mogą wymiany młodzieżowe, czy organizowanie imprez kulturalnych - dodał.

Analityk Polskiego Instytutu Spraw Miedzyanrodowych ds. Rosji Jarosław Ćwiek-Karpowicz odniósł się do relacji polsko-rosyjskich na płaszczyźnie europejskiej. Ekspert uważa, że Polska i Rosja mogą blisko współpracować przy zbliżaniu Rosji do Wspólnoty Europejskiej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wspolpraca;z;rosja;z;zastrzezeniami;ale;przyspiesza,175,0,708783.html) Współpraca z Rosją z zastrzeżeniami. Ale przyspiesza

_ - Pewnym paradoksem było to, że Polska przez lata była postrzegana przez niektórych jako kraj, który ma hamować, czy nie dopuścić do pewnego zbliżenia UE z Rosją. To nie jest prawda _ - mówił.

Zwrócił uwagę, że Rosja ma z naszym krajem, w niektórych obszarach, bliższe interesy, niż z innymi, liczącymi się krajami UE. Jako przykład podał kwestie zniesienia wiz dla Rosji, o co Polska zabiega.

Wielkim wydarzeniem nazwał wizytę rosyjskiego prezydenta b.ambasador Rosji w Polsce Draczewski. Zwrócił uwagę, że dojdzie do niej _ w innej sytuacji z emocjonalnego i politycznego punktu widzenia w porównaniu z nieodległym czasem _.

Były ambasador nawiązał także do przyjętej przez Dumę Państwową w ubiegłym tygodniu uchwały, w której mord na polskich oficerach wiosną 1940 roku uznano za zbrodnię reżimu stalinowskiego. Jego zdaniem, przyjęcie tego dokumentu jest symboliczne w przeddzień wizyty prezydenta Rosji.

Rosyjski senator Anatolij Sałtykow uważa, że w stosunkach polsko-rosyjskich nastąpiły wielkie zmiany jakościowe. Mówił o współpracy z polskim Senatem, o Forum Regionów Rosji i Polski oraz o znaczeniu kontaktów na poziomie regionów, w tym z Obwodem Kaliningradzkim.

Z kolei ekspert z Instytutu Gospodarki Światowej i Stosunków Międzynarodowych Rosyjskiej Akademii Nauk Irina Kobrinska zwróciła uwagę na ocieplenie stosunków między Polakami i Rosjanami po smoleńskiej katastrofie.

Czytaj w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)