Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Miller z Schulzem o przyszłorocznych wyborach do europarlamentu

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja nt. ustaleń spotkania sekretarzy PES
#

# dochodzi informacja nt. ustaleń spotkania sekretarzy PES #

08.11. Warszawa (PAP) - O przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego rozmawiali w piątek w Warszawie: lider SLD Leszek Miller i szef europarlamentu, niemiecki socjaldemokrata Martin Schulz. Schulz przyjechał do stolicy na organizowane przez SLD spotkanie sekretarzy generalnych PES.

Przyszłoroczna kampania europejskiej lewicy ma być wspólna, a jej główną twarzą będzie Schulz; obecny szef PE ma m.in. przynajmniej raz odwiedzić każde z 28 państw członkowskich UE - takie wnioski z obrad sekretarzy PES przedstawił PAP w piątek po południu sekretarz SLD ds. międzynarodowych, Konrad Gołota.

Celem spotkania było ustalenie wspólnej strategii na zaplanowane na 22-25 maja 2014 r. wybory do Parlamentu Europejskiego. Wspólny program lewicy na wybory europejskie ma koncentrować się wokół trzech zagadnień: walki z bezrobociem wśród ludzi młodych, inwestycji oraz włączenia obywateli w proces decyzyjny UE. Program ma być gotowy na początku przyszłego roku, tak by można go było zaprezentować na kongresie PES 1 marca w Rzymie.

Europejscy socjaliści postulują przy tym zupełnie nowy sposób wydawania środków z budżetu UE. "Przy konstruowaniu następnych budżetów będzie zupełnie inne rozmieszczenie akcentów - przesuwanie maksymalnej ilości pieniędzy na walkę z bezrobociem. Na pewno będzie wprowadzony w całej Unii podatek od transakcji finansowych; dodatkowo jest też poważna dyskusja na temat uregulowań dotyczących systemu bankowego i jego kontroli na terenie UE, tak aby w przyszłości zminimalizować ryzyko takich sytuacji, z jakimi mieliśmy do czynienia w czasie kryzysu" - powiedział Gołota.

Schulz poza udziałem w obradach spotkał się też z Millerem. Obaj politycy wystąpili potem na wspólnej konferencji prasowej w Sejmie. "Martin Schulz zagrzewał naszych europejskich kolegów i towarzyszy do wyborczej walki, a przed chwilą zakończyliśmy spotkanie bilateralne, w którym wzajemnie poinformowaliśmy się o planach, zarówno jeśli chodzi o działalność SLD w Polsce, jak i SPD w Niemczech oraz Parlamentu Europejskiego" - relacjonował Miller.

Przekonywał przy tym, że Schulz jest przyjacielem Polski, który od wielu lat blisko współpracuje z SLD. "Działa na rzecz zjednoczonej Europy, pogłębionej integracji europejskiej i bardzo wiele wnosi do pracy Parlamentu Europejskiego. Myślę, że PE pod przewodnictwem pana Martina Schulza korzystnie się różni w stosunku do okresu, w którym szefem Parlamentu Europejskiego był kto inny, a konkretnie Jerzy Buzek" - stwierdził lider Sojuszu.

Schulz przypomniał natomiast, że w przyszłym roku będzie się ubiegał o stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej. W środę poparcia w tej sprawie udzieliła mu w Brukseli PES. Zgodnie z Traktatem Lizbońskim wyniki wyborów do europarlamentu będą musiały być brane pod uwagę przez szefów rządów, którzy zaproponują PE nominację na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Ta nowa procedura miałaby być lekarstwem na krytykowany deficyt demokracji w UE oraz pomóc zwiększyć frekwencję wyborczą. Jeżeli zatem to lewica wygra eurowybory, to będzie oczekiwać, że Schulz zostanie nominowany na szefa KE.

"Bardzo ważne jest więc, żebyśmy wybory przyszłoroczne europejskie rzeczywiście zorganizowali jako powszechnie europejskie. Dlatego zwracam się do obywateli i obywatelek Polski, ponieważ chciałbym, działając w Brukseli, zrobić też coś dla Polski - tak jak w ostatnich miesiącach bardzo intensywnie pracowałem nad zabezpieczeniem odpowiednich środków spójności dla Polski" - wskazał Schulz.

Wyraził zarazem nadzieję, że - podobnie jak on - Polskę odwiedzą również kandydaci innych europejskich formacji politycznych, w tym zrzeszonych w Europejskiej Partii Ludowej, chadeków.

Obecnie większość w 766-osobowym europarlamencie ma EPL z 275 mandatami (w tym m.in. posłów PO i PSL). Lewica ma 195 europosłów (w tym z SLD i UP). Obecny szef Komisji Europejskiej, Jose Manuel Barroso jest przedstawicielem EPL.

Schulz spotkał się też w piątek po południu z marszałek Sejmu Ewą Kopacz i liderem Twojego Ruchu Januszem Palikotem. (PAP)

mkr/ son/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)