Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mimo przecen na GPW złoty w czwartek umacniał się

0
Podziel się:

W przeciwieństwie do warszawskiej giełdy i polskich obligacji, złoty w
czwartek - pod nieobecność inwestorów z USA - nie tracił na wartości. Około godziny 16-tej euro
kosztowało 4,19, dolar 3,08 zł, a frank szwajcarski 3,40 zł.

bEEEyzSJ

W przeciwieństwie do warszawskiej giełdy i polskich obligacji, złoty w czwartek - pod nieobecność inwestorów z USA - nie tracił na wartości. Około godziny 16-tej euro kosztowało 4,19, dolar 3,08 zł, a frank szwajcarski 3,40 zł.

"Złoty umacnia się, mimo iż trwa wyprzedaż polskiego długu i przecena na warszawskiej GPW. Na szerokim rynku inwestorzy patrzyli przede wszystkim na dane o inflacji z Niemiec" - zwrócił uwagę analityk rynków finansowych z Domu Maklerskiego X-Trade Brokers Daniel Kostecki.

Zauważył też, że rentowności polskich 10-letnich obligacji skarbowych osiągnęły poziom 4,55 proc. - najwyższy od początku września. Zaznaczył, że wyprzedaż polskiego długu trwa już od miesiąca. Kostecki wskazał na bardzo słabą sesję dla WIG20, mimo że indeksy niemieckie czy amerykańskie kolejny raz osiągnęły historyczne maksima, a zyski notowały niemal wszystkie europejskie parkiety, w tym te rynków wschodzących.

bEEEyzSL

"Przy takiej sytuacji na rynku długu i rynku akcji, złoty powinien tracić na wartości. Tak się jednak nie dzieje, dlatego najprawdopodobniej przecena odbywa się za sprawą polskich instytucji finansowych. Złoty cały czas zachowuje się stabilnie względem euro i oscylujemy wokół poziomu 4,20" - wskazał analityk.

Dodał, że złoty wyraźniej umacniał się względem dolara, który tracił na szerokim rynku kolejny dzień z rzędu. "Przy takim zachowaniu EUR/USD niewykluczone, że wkrótce zobaczymy kurs USD/PLN na poziomie 3,05" - ocenił. Zwrócił uwagę, że złoty umacnia się także w stosunku do franka szwajcarskiego, a traci względem funta. Brytyjska waluta w ostatnich dwóch dniach gwałtownie zyskuje na wartości i pokonuje kolejne ważne opory techniczne.

Zdaniem Kosteckiego dla rozstrzygnięć na parze EUR/USD, a przez to także na parach złotowych, kluczowe będą dane z USA. Na polskim rynku ważne będą natomiast piątkowe dane o PKB Polski za trzeci kwartał (zakładany jest wzrost o 1,9 proc.).

Starszy ekonomista z Banku Pocztowego Piotr Łysienia zwrócił uwagę, że w czwartek aktywność inwestorów na globalnych rynkach finansowych była ograniczona z powodu dnia wolnego od pracy w USA.

bEEEyzSR

"Na rynku eurodolara obserwowano wzrost kursu EUR/USD w kierunku 1,36 po danych o inflacji w Niemczech, która okazała się wyższa od oczekiwań analityków. Wpłynęło to na spadek oczekiwań na dalsze złagodzenie polityki monetarnej przez EBC. Rynek będzie czekał na piątkowe dane o inflacji w strefie euro, które mogą dać odpowiedź o kształt polityki pieniężnej EBC w najbliższych miesiącach" - ocenił Łysienia.

Dodał, że w kraju w czwartek nie były publikowane istotne dane makroekonomiczne. "Inwestorzy czekali już na piątkowe dane o strukturze PKB. Powinny one potwierdzić, że to nadal eksport netto jest głównym +motorem wzrostu+ i dać nadzieje na osiągnięcie dynamiki PKB na poziomie 1,4 proc. w całym 2013 r." - uważa ekonomista. (PAP)

mmu/ je/

bEEEyzTm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)