Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mimo specjalnych akcji w Meksyku tysiące ofiar wojen gangów

0
Podziel się

Od końca 2006 r. 28 tys. osób straciło życie w porachunkach.

Mimo specjalnych akcji w Meksyku tysiące ofiar wojen gangów
(PAP/EPA)
bEheVJqt

Od końca 2006 roku ponad 28 tys. osób straciło życie w porachunkach między grupami przestępczymi w Meksyku, a potężne kartele narkotykowe coraz częściej zastraszają policję i rywali, umieszczając w internecie makabryczne filmy - pisze agencja Reutera.

Dyrektor Centrum Wywiadu i Bezpieczeństwa Narodowego (Cisen) Guillermo Valdes przedstawił prezydentowi Felipe Calderonowi raport, z którego wynika, że w ciągu ostatnich czterech lat _ gwałtowną śmierć _, głównie w wyniku porachunków między handlarzami narkotyków, poniosło w Meksyku ponad 28 tys. osób.

W raporcie odnotowano, że od końca 2006 roku doszło do 963 starć członków gangów z siłami bezpieczeństwa. Dane te podają w wątpliwość skuteczność wojny wypowiedzianej w 2006 roku kartelom narkotykowym przez prezydenta Meksyku. Od tego czasu Calderon wysłał do stanów graniczących z USA 50 tys. żołnierzy i 20 tys. policjantów, by pokonali gangi, walczące o kontrolowanie tras przemytu narkotyków.

bEheVJqv

Gangi od dawna do zastraszania rywali, urzędników oraz społeczeństwa używały ręcznie napisanych wiadomości, które przyczepiano do porzucanych w miejscach publicznych ciał ofiar.

Jednak według władz i policji w ostatnich miesiącach coraz częściej kartele umieszczają w internecie krwawe filmy, przedstawiające sceny egzekucji, podczas których ubrani w kominiarki napastnicy przed kamerą mordują więźniów. Chociaż najstraszniejsze filmy po wykryciu są usuwane z takich serwisów jak YouTube, to nadal można je oglądać na blogach gangów.

Jak pisze Reuters, są również oznaki tego, że _ wojna propagandowa _ przenosi się na inny poziom. W zeszłym tygodniu na północy kraju handlarzeporwali czterech dziennikarzy i zmusili ich pracodawców do nadania w telewizji 15-minutowego filmu, ukazującego rozmowy z rzekomo skorumpowanymi policjantami i rywalami. Był to warunek uwolnienia dziennikarzy.

_ - Przesłanie jest zawsze takie samo: bójcie się _ - powiedziała przewodnicząca biura prokuratora w mieście Tijuana, Maria Guadalupe Licea. - _ To darmowa promocja. Firma musi zapłacić tysiące pesos, by reklamować swoje produkty. A te grupy przestępcze muszą tylko wykonać jeden telefon z pogróżkami _ - skomentował Javier Oliva z Państwowego Uniwersytetu Autonomicznego w Meksyku.

bEheVJqB

W poniedziałek meksykański prezydent powiedział, że ma zamiar jeszcze raz przeanalizować swoją strategię walki z przestępczością, oraz przyznał, że Meksyk przeżywa obecnie _ eskalację przemocy _, która zagraża bezpieczeństwu obywateli.

bEheVJqW
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)