Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mimo sprawy Snowdena USA i Rosja podejmą rozmowy wysokiego szczebla

0
Podziel się:

W Waszyngtonie w piątek rozpoczną rozmowy ministrowie obrony
i spraw zagranicznych USA i Rosji; istniały obawy, że będą one odwołane, ze względu na przyznanie
Edwardowi Snowdenowi tymczasowego azylu w Rosji - poinformowały we wtorek anonimowe źródła rządowe
w USA.

W Waszyngtonie w piątek rozpoczną rozmowy ministrowie obrony i spraw zagranicznych USA i Rosji; istniały obawy, że będą one odwołane, ze względu na przyznanie Edwardowi Snowdenowi tymczasowego azylu w Rosji - poinformowały we wtorek anonimowe źródła rządowe w USA.

W piątek, powołując się na źródła zbliżone do administracji USA, rosyjski "Kommiersant" podał, że Biały Dom jest bliski odwołania szczytu amerykańsko-rosyjskiego w Moskwie. Wizyta Obamy w stolicy Rosji planowana jest na 3-4 września. Z Moskwy amerykański prezydent ma się udać do Petersburga, gdzie 5-6 września odbędzie się szczyt G20, nieformalnego klubu skupiającego 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską.

Dziennik napisał też, że pod znakiem zapytania stoją również planowane na najbliższy piątek rozmowy szefów resortów dyplomacji i obrony dwóch państw w Waszyngtonie.

30-letni Edward Snowden, ukrywający się przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości były współpracownik służb specjalnych USA, otrzymał w Rosji tymczasowy azyl na rok i 1 sierpnia oficjalnie przekroczył granicę Federacji Rosyjskiej, opuszczając strefę tranzytową lotniska Szeremietiewo w Moskwie, gdzie przebywał od 23 czerwca.

Przez ponad miesiąc Snowden nie mógł opuścić moskiewskiego portu lotniczego, gdyż władze amerykańskie unieważniły mu paszport. Stany Zjednoczone, które oskarżają byłego analityka Centralnej Agencji Wywiadowczej i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego o ujawnienie tajnych danych dotyczących inwigilacji elektronicznej, zabiegały o wydanie go przez Rosję. (PAP)

fit/ mc/

14335309 14335324 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)