Notowania

wiadomości
25.04.2012 15:34

Mimo trudności KHW utrzymał roczny plan wydobycia węgla

Mimo ubytku wydobycia węgla w pierwszym kwartale tego roku Katowicki Holding Węglowy (KHW) utrzymał tegoroczny plan produkcji, zakładający wydobycie ponad 12,6 mln ton węgla. Firma liczy, że uda jej się nadrobić straty z początku roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Mimo ubytku wydobycia węgla w pierwszym kwartale tego roku Katowicki Holding Węglowy (KHW) utrzymał tegoroczny plan produkcji, zakładający wydobycie ponad 12,6 mln ton węgla. Firma liczy, że uda jej się nadrobić straty z początku roku.

W ubiegłym roku KHW po raz pierwszy od pięciu lat zahamował spadek wydobycia węgla. Kopalnie spółki wydobyły w 2011 r. 12,6 mln ton tego surowca, o 200 tys. ton więcej niż rok wcześniej. Na 2012 r. zakładano utrzymanie tego poziomu. Jednak zatrzymanie wydobycia z dwóch ścian w kopalni Wujek oraz jednej w kopalni Mysłowice-Wesoła postawiło plany pod znakiem zapytania. Ściany te zostały otamowane ze względu na zagrożenie pożarowe.

W marcu przedstawiciele zarządu holdingu szacowali, że roczny ubytek w wydobyciu może sięgnąć 400-500 tys. ton, co przełoży się na zmniejszenie przychodów i zysków spółki. Jednak - jak podał w środę KHW - podjęte działania dają szansę, że produkcja nie zostanie zmniejszona, a roczny plan zostanie wykonany.

"W pierwszych trzech miesiącach roku wydobycie było mniejsze niż zakładał plan, jednak w kwietniu będzie - jak prognozujemy - wyższe od zakładanego o ok. 30 tys. ton, a w maju o 60 tys. ton" - powiedział prezes KHW Roman Łój.

Podczas piątkowych obrad rady nadzorczej holdingu uzgodniono, że nie ma potrzeby korygowania planu techniczno-ekonomicznego spółki na ten rok. "Celem działań zarządu jest pełna realizacja planu w jego kluczowych obszarach, jak wydobycie, sprzedaż, roboty przygotowawcze, przychody i wynik" - zapewnił Łój.

Jego zdaniem choć w katowickiej części kopalni Wujek, z powodu zagrożenia pożarowego, część węgla stracono bezpowrotnie, w innych miejscach uda się wydobyć nieco więcej węgla, a także zintensyfikować roboty przygotowawcze służące uruchomieniu nowych ścian wydobywczych. "Suma tych wszystkich działań powinna dać ponad 12,6 mln ton rocznego wydobycia, a tym samym zakładane przychody i wynik ekonomiczny" - ocenił prezes KHW.

W ubiegłym roku holding wydał na inwestycje ponad 500 mln zł, na 2012 r. zakłada ok. 680 mln zł. Część inwestycji ma być sfinansowana z obligacji (wkrótce mają zapaść ostateczne decyzje o ich emisji) lub - jak w ostatnich latach - spłacanych węglem. Inwestycje są konieczne, aby utrzymać, a docelowo zwiększyć zdolności wydobywcze firmy.

Na 2012 r. holding przyjął ostre założenia oszczędnościowe. Prowadzona jest weryfikacja wydatków, szukanie rozwiązań pozwalających na lepsze gospodarowanie posiadanymi środkami; zaplanowano cięcia we wszystkim, co nie jest bezpośrednio niezbędne dla produkcji; ograniczane są zapasy na rzecz bieżącego uzupełniania dostaw.

Oszczędności mają też wynikać ze zmian w organizacji oraz zarządzaniu finansami i administracją. Niebawem planowane jest pełne uruchomienie Centrum Usług Wspólnych - częściowo już działającego. Jego stworzenie służy ujednoliceniu obsługi administracyjnej jednostek holdingu oraz połączeniu w jednym miejscu wielu zadań wykonywanych dotąd przez kopalnie. Docelowo przyniesie to również zmniejszenie zatrudnienia na powierzchni.

KHW należy do trzech największych polskich spółek węglowych. W końcu ubiegłego roku holding zatrudniał niespełna 19 tys. osób; na koniec 2012 r. zatrudnienie ma zmniejszyć się do ok. 18,2 tys. pracowników.

W ubiegłym roku KHW zanotował wzrost wydobycia węgla o 2,9 proc., wobec 0,9 proc. spadku w całym polskim górnictwie. Sprzedaż wzrosła o 1,1 proc., wobec 0,5 proc. wzrostu w całej branży. Cena zbytu węgla z holdingu wzrosła o 4,5 proc. (wobec 9,8 proc. średnio w sektorze), zatrudnienie spadło o 2,5 proc., a wydajność wzrosła o 8,3 proc. (w całym górnictwie o 2 proc.). Koszty produkcji zwiększyły się o 0,7 proc., wobec ponad 8 proc. średnio w branży. Zysk na sprzedaży wyniósł 234,4 mln zł, a zysk netto 158 mln zł, wobec 31,3 mln zl rok wcześniej. Zmniejszyły się też zobowiązania spółki.

"Nie widzimy zagrożenia dla istnienia holdingu w dającej się przewidzieć przyszłości. Z uznaniem obserwujemy tendencję zmniejszania zobowiązań ogółem oraz zobowiązań wymagalnych. Jeżeli ta tendencja się utrzyma, można przewidywać, że za trzy lata KHW wyjdzie w tym zakresie na zero" - ocenił wicedyrektor departamentu górnictwa w Ministerstwie Gospodarki Maciej Kaliski.(PAP)

mab/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz